Четири голови и 2 асистенции за македонските фудбалери во странство

Четири голови и две асистенции забележаа македонските фудбалери кои настапуваат во странство изминатиов викенд.

Албанија
Стружанецот Егзон Белица донесе водство за Партизани на гости кај Фламуртари во 54-тата минута, но само неколку минути подоцна домаќинот се избори за реми. Прв гол сезонава за македонскиот бек.

(на 1:48)

Ерменија
Денис Махмудов во 55-тата минута го постигна победничкиот гол за Пјуник во минималната победа дома над Ширак. Вистински еврогол за Денис, негов петти сезонава.

(на 0:22)

Кипар
Нов гол за Иван Тричковски. Во 13-тата минута со глава му донесе водство на АЕК дома против Докса, а на крајот неговиот тим победи со 2:1. За жал, Тричко се повреди и во 69-тата минута мораше да биде заменет.

(на почеток)

Словачка
Нов гол на Милан Ристовски за Нитра. Овој пат настрада нашиот голман Дејан Илиев чиј тим Серед загуби дома со 0:1 токму благодарение на прекрасниот гол од слободен удар на Ристовски постигнат во 73-тата минута.

Србија
Никола Богдановски во 34-тата минута изнуди пенал за Жарково, а му се запиша како асистенција откако неговиот соиграч успешно го реализираше носејќи водство од 0:2. На крајот неговиот тим победи со 2:4 на гости кај Нови Пазар.

(на 1:46)

Швајцарија
Никола Ѓорѓев запиша нова асистенција, повторно поради одлчично нафрлување. Овој пат му намести гол на Александар Цветковиќ кога нивниот Грасхоперс израмни на гости кај Винтертур. На крајот натпреварот заврши 1:1. Одличлните игри на Ѓорѓев сезонава, 6 асистенции и 5 голови, му донесоа повик во репрезентацијата на Македонија.

(на 2:03)

Што ќе им донесе сезоната на Бикот на сите хороскопски знаци од 19 април до 20 мај?

Зошто треба прво да се испржи меленото месо, па потоа да се додаде кромид?

Вештачка интелигенција управуваше борбен авион против човечки пилот

Најнеобичните цвеќиња што може да се видат на Земјата

Манчестер Сити пред мегатрансфер – тргна по еден од најскапите во светот

Баерн извиси

Познати полуфиналните двојки од Европската и Конференциската лига, кошмарна сезона за Англичаните

Зошто Пеп ги извади најдобрите изведувачи на пенали во продолженијата?

Де Роси ќе остане тренер на Рома и во следната сезона

Двајца играчи на Реал побарале да не шутираат пенал, едниот се плашел од Едерсон