Свет

Facebook ги блокира неонационалистичките профили

10. септември 2019 - 9:26 | М.С.

Facebook вчеравечер ги блокираше профилите на две италијански неофашистички групи поради ширење говор на омраза.

Групите „Casapound“ и „Forza Nuova“ кои заговараат екстремно десничарка идеологија започнале да водат антимигрантски кампањи на своите профили, пренесува Reuters.

„Луѓе и организации кои шират омраза или напаѓаат други луѓе, немаат место на Facebook и Instagram“, изјавиле од Facebook.

Групата „Casapound“ имала 250.000 членови.

Преводникот на групата „Forza Nuova“, Роберто Фиоре, изјави дека на оваа мерка ќе одговори со протести на улица.

Коментирај