Фит

Како да се ослободите од непотребното сало на стомакот?

30. август 2019 - 12:25 | М.С.

Маснотиите на стомакот се причина да се чувствуваме неудобно во својата кожа.

Овој вид маснотии, наречени висцерални масти, се главен фактор на ризик за дијабетес тип 2, срцеви заболувања и други состојби. Иако губењето на маснотиите од оваа област може да биде тешка задача, постојат неколку работи што можете да ги направите за да го намалите вишокот на маснотии на стомакот.

Избегнувајте храна со вештачки шеќер

Шеќерот содржи фруктоза, која е поврзана со неколку хронични заболувања. Тука спаѓаат срцеви заболувања, дијабетес тип 2, дебелина и масни заболувања на црниот дроб. Важно е да се разбере дека не само рафинираниот шеќер предизвикува маснотии во стомакот. Дури природните шеќери, како што е вистинскиот мед, треба да се користат умерено.

Правете кардио вежби

Студиите покажуваат дека ова е една од најефикасните форми на вежбање за намалување на маснотиите во стомакот. Во секој случај, зачестеноста и времетраењето на вашата програма за вежбање се поважни од неговиот интензитет. Една студија открила дека жените во менопауза изгубиле повеќе маснотии од сите области кога вежбале 300 минути неделно, во споредба со оние што вежбаат 150 минути неделно.

Избегнувајте рафинирани јаглехидрати

Исхраната со помалку од 50 грама јаглехидрати на ден предизвикува губење на маснотии во стомакот кај луѓе со прекумерна телесна тежина.

Не мора да следите строга диета со ниски јаглехидрати. Некои истражувања сугерираат дека едноставно заменувањето на рафинирани јаглехидрати може да го подобри здравјето на метаболизмот и да го намали маснотиите во стомакот.

Заменете го маслото за готвење со кокосово масло

Заменете го маслото за готвење со кокосовото масло. Кокосовото масло е една од најздравите масти што можете да јадете. Студиите покажуваат дека консумирањето на кокосовото масло може да го зајакне метаболизмот и да го намалат количеството маснотии што ги внесувате секој ден.

Намалување на нивото на стрес

Стресот може да ве натера да се здебелите во стомакот со активирање на надбубрежната жлезда за производство на кортизол, познат и како хормон на стрес. Студиите покажуваат дека високите нивоа на кортизол го зголемуваат апетитот и предизвикуваат складирање на маснотии во стомакот.

Исхрана со висок протеин

Протеинот е исклучително важна хранлива материја за контрола на тежината. Високиот внес на протеини помага да ја одржувате мускулната маса за време на губење на тежината.

Многу истражувања покажуваат дека луѓето кои јадат повеќе протеини имаат тенденција да имаат помалку маснотии околу половината, за разлика од оние кои јадат помалку протеини.

Коментирај