Свет

Која славна личност би можела да биде нов претседател на САД?

13. февруари 2018 - 15:45 | М.Д.

Во Америка веќе некое време се зборува дека на местото на иден претседател би можела да се најде некоја позната личност.

Долго се шпекулираше дека Опра Винфри ќе се кандидира за претседател на САД на следните избори, но имаше тврдења дека за тоа размислува и Двејн Џонсон.

Меѓутоа, двајцата соопштија дека своите кариера не планираат да ги заменат со политички.

Сајтот „Ranker“ се позанимавал со оваа тема, правејќи листа од познати личности кои јавноста најмногу би сакала да ги види на местото претседател на Америка.

На самиот врв на листата се најде актерот Том Хенкс.

Иако досега имаше голем број на улоги, ниту еднаш не се најде во улога претседател на филм, што неговото високо котирање го прави уште поинтересно.

Без никакво искуство во политиката, Хенкс веројатно се нашол на врвот на оваа листа поради своите способности и моќен карактер.

Листата изгледа вака:

1. Том Хенкс

2. Елен Деџенерис

3. Морган Фриман

4. Џон Стјуарт

5. Двејн Џонсон

6. Опра Винфри

7. Клинт Иствуд

8. Стивен Колберт

9. Чак Норис

10. Били Нај

На листата се најдоа уште и Бил Гејтс, Мишел Обама, Мајкл Мур, Снуп Дог, Еминем и Тејлор Свифт.

Коментирај