Тенис

Медведев преку Гофин до трофејот во Синсинати

19. август 2019 - 9:26 | Кајгана/МИА
Синсинати, 19 август 2019 (МИА) – Русинот Данил Медведев го освои трофејот на турнирот во Синсинати, откако ноќеска во финалето го совлада Белгиецот Давид Гофин.

Во меч што траеше еден час и 41 минута, Медведев го доби првиот сет со 7:6, додека во вториот славеше со 6:4.

По овој успех, Русинот за првпат се најде меѓу првите пет на АТП ранг листата. За него ова беше трето АТП финале по ред, во претходните две (Вашингтон и Монтреал) беше поразен.

Наградниот фонд на турнирот во Синсинати изнесува шест милиони долари.

 

Коментирај