Ракомет

Милосављев и Криштопанс во идеалниот тим на тренерите на тимовите во ЛШ

15. април 2019 - 17:46 | МИА
Виена, 15 април 2019 (МИА) – Пред почетокот на четвртфиналните мечеви во ракометната Лига на шампиони, од Европската ракометна федрација (ЕХФ) објавија кои играчи се во најдобрата седморка според изборот на тренерите.

Во неа се најдоа двајца ракометари на Вардар.

Според гласањето на 24 од вкупно 28 тренери на тимови во Лигата на шампионите, Дејан Милосављев и Даинис Криштопанс сезонава заслужуваат да бидат во иделаната седморка.

Идеалниот тим според тренерите од тимовите во ЛШ:

голман – Дејан Милосављев (Вардар)
лево крило – Уве Генсхајмер (ПСЖ)
лев бек – Микел Хансен – (ПСЖ)
среден бек – Енди Шмит – (Рајн Некар)
пивотмен – Јаник Колбахер (Рајн Некар)
десен бек – Даинис Криштопанс (Вардар)
десно крило – Блаж Јанц (Кјелце)

дефанзивец – Тобијас Карлсон (Флензбург)
млад играч – Мелвин Ричардсон (Монпелје)

тренер – Хуан Карлсо Паштор (ПИК Сегед).

Коментирај