Фудбал

Модриќ не е номиниран за Златната топка 2019

22. октомври 2019 - 8:15 | МИА

Париз, 22 октомври 2019 (МИА) – France Football ги објави 30 претенденти за освојувач на Златната топка која се доделува за најдобар играч на светот во 2019 година. Минатогодишниот лауреат Лука Модриќ, кој игра за Реал Мадрид, не се најде на списокот.

За првпат по 26 години, победникот на Златната топка не доби номинација за следната година. Последен пат таков случај беше во 1992 година кога победи Марко ван Бастен, но не беше номиниран во 1993 година.

Трофеј за најдобриот фудбалер на годината се доделува од 1956 години кога го освои Англичанецот Стенли Метјус.

Коментирај