Свет

Мотор на авион Boeing 737 се запали на писта

18. април 2019 - 8:14 | МИА/КАЈГАНА

Мотор на авион Boeing 737 се запали на писта само неколку моменти пред полетувањето. Избегната е трагедија, бидејќи патниците брзо го забележале пожарот на моторот.

Инцидентот се случил на авион на Utair што требало да лета од Москва до Махачкала. Патниците снимале како пламенот го зафатил десниот мотор, додека го снимале самото полетување.

Тие во паника скокнале од нивните места и побарале авионот да застане. Неколку патници дури и го отвориле излезот за итни случаи и скокнале на десното крило.

Сите патници подоцна биле префрлени во друг авион за да го продолжат летот.

Коментирај