Хроника

Најдени остатоците од авионот што се урна кај скопско Катланово

6. септември 2016 - 22:24 | Макфакс

Директорот на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков, во вторникот вечерта за медиумите изјави дека остатоците од авионот се најдени на два километра од селото Кожле и оти полиција веќе го обезбедува местото на несреќата.

Полицијата кај селото Блаце, јужно од скопскиот аеродром „Александар Македонски“ го блокира пристапот кон селата Кожле и Ветерско, каде што се најдени останките од авионот од типот „Пајпер’ со германски регистарски ознаки сопственост на авиоклуб од италијанскиот град Тревизо кој според досегашните сознанија летал за Приштина, а во Скопје требало да наполни гориво.

Екипа на Обвинителството е на терен и врши увид но засега одбиваат да дадат поединости за медиумите.

Авионот со шест патници исчезнал од радарите на Контролната кула на скопскиот аеродром попладнево околу 17,40 часот во вторникот во фазата на слетување. Станува зборува за приватен комерцијален лет од Тревизо, а во Скопје требало да дополни гориво и наводно летал за Приштина.

Во авионот наводно биле двајца италијански и четворица косовски државјани. Според некои медиуми, едно тело е најдено изгорено, а патниците се италијански државјани.

Од СВР Велес потврдија дека примиле телефонска пријава од граѓанин дека слушнал експлозија во близина на селото Кожле, по што биле примени дојави за избувнат пламен.

Коментирај