Кошарка
КОШАРКАРСКА ПРВА ЛИГА 2019/20

Направен жребот за новата сезона во кошаркарската Прва лига

12. септември 2019 - 14:23 | Ф.З.

Денеска во просториите на КФМ беше направена жрепката за новата сезона во прволигашката конкуренција која ќе почне на 5 октомври.

Единаесет клубови ќе се натпреваруваат претстојнава сезона, што значи дека поради непарниот број секое коло еден тим ќе биде слободен. Жрепката одлучи во првото коло да нема дерби, а прва слободна екипа да биде вториот тим на МЗТ.

Двојки за 1. коло:
Академија ФМПРаботнички
Еуроникел 2005
Гостивар
Кожуф
АВ Охрид
МЗТ Скопје
Куманово
Вардар
Пелистер
МЗТ Скопје 2 е слободен.

Новаци во лигата се МЗТ Скопје 2 и Академија ФМП, двете екипи кои минатата сезона играа во финалето од плеј-офот кога славеа аеродромци. Академија ФМП потоа во дополнителен бараж во исфрли прволигашот Шкупи.

Гевгелиските клубови Блокотехна и Кожуф летово направија фузија па така сега ќе настапуваат заедно, но под името Кожуф.

Клубот Фени Индустри од Кавадарци во јули го промени името во Еуроникел 2005 откако се смени сопствеништвото на сопственикот и спонзор на клубот, топилницата Фени.

Коментирај