Здравје

Почнува сезоната на вируси – зајакнете го имунитетот

18. октомври 2019 - 9:31 | А.С.

Имаме необично високи температури за октомври во текот на денот, а утрата и ноќите се ладни. Температурните разлики, а и наглата промена на времето што се очекува се идеални за развивање на вируси и бактерии.

За да го подобрите имунитетот и да ја зајакнете отпорноста на вашиот организам треба да внесувате што е можно повеќе здрава храна.

Тоа подразбира свежо овошје и зеленчук кои се богати со витамини, минерали и растителни влакна, а да ги намалите или исфрлите намирниците со шеќер, конзерванси и други вештачки додатоци.

Овие три намирници ќе ви помогнат дополнително да го зајакнете имунитетот и да ја дочекате ладната сезона подготвени.

Мед

Природниот, чист мед е полн со антиоксиданси, ензими и минерали, како цинк, железо, калиум, калциум, магнезиум и селен. Исто така содржи и витамин B6. Ги отстранува слободните радикали од организмот и со тоа го подобрува имунитетот. Во комбинација со куркумата, емдот е исклучително моќен природен антибиотик.

Куркума

Билката куркума потекнува од Индонезија и јужна Индија, а низ историјата се користела како зачин, текстилна боја и како лек. Богата е со растителни влакна, минерали и витамини, и благодарение на нив има благотворно дејство на организмот. Содржи и фитонутриенти кои имаат противвоспалително дејство, што значи дека го чува организмот од воспалителни процеси кои следат по падот на имунитетот.

Направете напивка за зајакнување на имунитетот од следниве состојки: изрендајте парче ѓумбир, додадете лажичка куркума и исцедете еден лимон. Ова прелијте го со 4 чаши вода, добро измешајте и ставете ја напивката во фрижидер. Две чаши дневно ќе направат чуда за вашиот имунитет. Не се препорачува да правите поголеми дози и да ги чувате, туку на секои два дена да правите нова напивка.

Алое вера

Покрај моќното регенеративно дејство врз кожата, Алое верата има и исклучително влијание врз одржувањето на балансот во човечкиот организам. Богата е со витамини С и Е и спречува дехидратација на организмот. Може да ја земате во форма на гел или сок.

Коментирај