Рецепти

Посен десерт: Полнети јаболка со мед и ореви

14. август 2019 - 15:42 | М.С.

Овој десерт се подготвува лесно, а еве што ви е потребно.

Состојки:

Четири големи јаболка

100 гр. oреви

4 лажици мед

1 лажичка суво грозје

1 лажичка цимет

Начин на подготовка:

Исечете го врвот на јаболкото, потоа со лажица извадете го средишниот дел. Оревите исецкајте ги ситно и промешајте ги со суво грозје, па наполнете ги јаболката. Наредете ги во длабока тава, налијте малку вода и печете околу 15. минути. Откако ќе се изладат, наредете ги на чинија. Секое од јаболката прелијте ги со лажица мед и наросете малку цимет.

Коментирај