Останати спортови

САД најуспешни на атлетскиот Мундијал во Доха

7. октомври 2019 - 10:01 | МИА
Доха, 7 октомври 2019 (МИА) – Атлетичарите на Соединетите Американски Држави се најуспешни на Светското првенство што изминатите десет дена се одржуваше во главниот град на Катар, Доха.

САД Мундијалот го заврши со 29 освоени медали од кои 14 златни, 11 сребрени и четири бронзени.

На второто место е Кенија со 11 медали (пет златни, два сребрени и четири бронзени).

Трета е Јамајка со три златни, пет сребрени и четири бронзени. 

Коментирај