Свет

Трамп телефонски разговараше со Ердоган

18. октомври 2019 - 20:14 | МИА

Вашингтон, 18 октомври 2019 (МИА) – Американскиот претседател Доналд Трамп разговараше телефонски со претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган.

Трамп изјави дека Ердоган му рекол дека имало „помалку“ снајперски и минофрлачки оган во североисточна Сирија, и покрај прекинот на огнот, но дека тоа брзо завршило.

– Ердоган многу сака прекинот на огнот или паузата да функционира, напиша Трамп на Twitter.

Тој додаде дека курдските борци во тоа подрачје, исто така, сакаат прекинот на огнот да функционира. 

Коментирај