СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ВО РАКОМЕТ ЗА ЖЕНИ ЈАПОНИЈА 2019

Важни победи за Норвешка и Германија, Словенија изненадена од Ангола

Се комплетираше третото коло на Светското првенство во Јапонија каде со максимален ефект се Норвешка, Германија, Шпанија, Црна Гора, Русија и Шведска.

Група А

Норвежанките им го нанесоа првиот пораз на Србинките. Србија водеше сѐ до крајот на првото полувреме кога Норвешка направи пресврт и потоа до крајот не дозволи ниту израмнување.

Словенија направи голем чекор назад во борбата за првите три позиции откако доживеа дебакл од Ангола. Холандија немаше проблеми со слабата Куба на која ѝ даде дури 51 гол.

Група Б

Во дербито на колото ракометарките на Германија со 26:25 ја совладаа Данска и направија важен исчекор кој освојување на првото место во групата. Јулија Бенке со 7 голови беше најефикасна на натпреварот предводејќи ги Германките кон оваа победа кој им донесе сигурен пласман во втората фаза.

Јужна Кореја продолжи со одличните игри овој пат триумфирајќи над Бразил, додека Франција имаше лесен тренинг со Австралија која во првото полувреме постигна едвај 3 голови, а на крајот не стигна ниту до двоцифрен број.

Група Ц

Шпанија дури во вториот дел го скрши отпорот на Сенегал и обезбеди место во наредената фаза. Александрина Кабрал со 8 голови беше нерешлива енигма за Сенегалките.

Јованка Радичевиќ постигна 8 голови во важната победа на Црногорките над директниот конкурент Унгарија, додека Романија едвај излезе на крај со Казахстан.

Група Д

Русинките со лесна победа над Конгоанките обезбедија пласман во наредната фаза каде многу блсику се и Швеѓанките кои му го нанесоа првиот пораз на домаќинот Јапонија.

Во дербито на дното, Аргентина ја совлада Кина.

6. Конго ДР 0

Што ќе им донесе сезоната на Бикот на сите хороскопски знаци од 19 април до 20 мај?

Зошто треба прво да се испржи меленото месо, па потоа да се додаде кромид?

Вештачка интелигенција управуваше борбен авион против човечки пилот

Роберт де Ниро откри кои му се најомилените актери на сите времиња

Ракомет

Вардар го доби дербито против Еурофарм Пелистер, блескаше голманот Томовски

Познати четвртфиналните двојки во Лигата на шампионите, тронот го брани Магдебург

Најдебелиот ракометар во светот има нов клуб, доаѓа во соседството

РФМ ќе ги награди сениорските селекции ако се пласираат на СП и ЕП

Манчестер Сити пред мегатрансфер – тргна по еден од најскапите во светот

Баерн извиси

Познати полуфиналните двојки од Европската и Конференциската лига, кошмарна сезона за Англичаните

Зошто Пеп ги извади најдобрите изведувачи на пенали во продолженијата?

Де Роси ќе остане тренер на Рома и во следната сезона

Двајца играчи на Реал побарале да не шутираат пенал, едниот се плашел од Едерсон