Македонија

Внимателно возете, снег со послаб интензитет на дел од патиштата низ Македонија

14. јануари 2019 - 18:28 | МИА

Скопје, 14 јануари 2019 (МИА) – Врнежи од снег со послаб интензитет има во Скопје, Петровец, граничен премин Табановце, на Попова Шапка, Павлешенци и на планинскиот превој Ѓавато.

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни  коловози, со остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција на дежурните екипи на ЈП „Македонија пат“.

– Поради ниските температури наместа е можна појава на голомразица. Сѐ уште е во сила забраната за движење на тешки товарни возила на патниот правец  Дебар – Струга, информира Автомото сојузот на Македонија во извештајот за состојбата на патиштата во 18 часот.

Се препорачува внимателно возење и се потсетува дека во сила е законската обврска за задолжително поседување зимска опрема во возилата.

Коментирај