Рецепти

Здрава и вкусна супа од зеленчук за есенски детокс

5. ноември 2019 - 19:30 | М.С.

Во есен треба да го зајакнете имунитетот за да се заштитите од настинки и грип.

Како да подготвите вкусна и лесна супа?

Состојки:

Лажичка маслиново масло

Главица кромид

Два моркови

Целер

Две чешниња

1 поголем сладок компир

300 гр. тиква

Карфиол

Две шолји исецкана зелка

Половина литар сос од домати

Бујон од зеленчук

Лажичка сол

Пола лажичка бибер

Две лажички магдонос

Начин на подготовка:

Во длабока тава сипете маслиново масло и ставете да се загрее на огин на средна температура.

Во неa додајте ги кромидот, целерот, па ставете да се пржaт околу 3-5 минути. Додајте и лук и пржете уште една минута.

Додајте сладок компир и исечена тиква на коцки, карфиол па оставете да се вари околу пет минути.

Додајте ја зелката, сосот од домати, бујонот, зачинете и промешајте. Оставете да се динствува, па потоа да се вари уште половина час.

Тргнете ја од огин, додајте магдонос и послужете ја топла.

Коментирај