Македонија

Земјотрес во Грција, почувствуван и во Битола

12. ноември 2019 - 17:39 | МИА

Скопје, 12 ноември 2019 (МИА) – Земјотрес со интензитет од 3,3 степени според Рихтеровата скала е регистриран попладнево во северниот дел на Грција, кој бил почувствуван и од жителите на Битола и околината со јачина од III степени според Европската макросеизмичка скала.

Како што соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, епицентарот на потресот, што се случил во 15 часот и 27 минути, бил на 126 километри јужно од Скопје, на грчка територија на само 18 километри од Битола.

Коментирај