Фит

Зошто треба да консумирате протеини пред утринскиот тренинг?

24. октомври 2019 - 10:39 | М.С.

На сите ни е познато дека на процесот на слабеење влијае и начинот на исхрана. Има хранливи состојки кои можат да ги забрзат резултатите. Во кој период од денот е најдобро да ги консумирате? Научниците го имаат одговорот.

Без оглед на тоа дали сакате да слабеете или да ја подобрите кондицијата, менување на начинот на исхрана не е лесна одлука, пишува Express.

Комбинацијата на планот на исхрана со редовното вежбање дава резултати. Консумирајте намирници богати со протеин кој е важна хранлива состојка доколку сакате да останете во форма.

Протеинот во исхраната помага за подобрување на кондицијата, вели нутриционистот Герет Николас.

Протеинската диета се базира на месо, риба, јајца, овес. Доколку овие намирниците ги внесете во исхраната, треба да внимавате на количината на оброците.

Ако вашиот план се сведува на вежбање два или три пати седмично, за да слабеете го модифицирате внесот на протеин. Размислете кое е потребната количина на протеин која треба да ја внесувате секојдневно. Протеинот влијае на енергијата и ефикасниот тренинг.

Кога е најдоброто време да консумирате протеин?

Додека спиете, телото ја троши резервата на протеини кои ги внесувате во текот на денот. Но, откако ќе се разбудите, на вашето тело му недостасуваат аминокиселини. 

Затоа, настојувајте да консумирате најмалку 20 гр. протеин. Протеинската каша со семки и овошје е лесна и вкусна опција.

Коментирај