1 од 6 Американци до 23 години се идентификуваат како ЛГБТ+

Повеќе од било кога Американци се идентификуваат како лезбејки, геј, бисексуалци, трансродови или сѐ уште неодлучени.

Истражувањето спроведено од Gallup Poll, кое беше објавено во текот на вчерашниот ден, открива дека 5,6 проценти од Американците се идентификуваат како ЛГБТ+, што е повеќе од оние 4,5 проценти од 2017 година кога последен пат Gallup истражуваше на оваа тема. Најголемиот дел од припадниците на ЛГБТ+ заедницата се лица на возраст од 18 до 23 години.

Од оние кои се класифицирале себеси како ЛГБТ+, најголемиот дел, односно 54,6% се изјасниле како бисексуалци. 24,5% биле геј, 11,7% лезбејки, 11,3% се изјасниле како трансродови, додека 3,3% се оние сѐ уште неодлучни во која категорија спаѓаат.

Опфатени биле 15.000 испитанаци на возраст над 18 години. Најголемиот дел, или 86,7% се хетеро, додека 7,6% одбиле да се изјаснат.

Нема разлика во степенот на образование кај ЛГБТ+ лицата: 5,6% од оние кои завршиле факултет се ЛГБТ+, додека 5,7% се лица кои се со средно.

Има разлика кај половите бидејќи 6,4% од ЛГБТ+ лицата се жени, додека 4,9% се мажи.

Порасната е и поддршката за истополови бракови. Во 2007 година 36% од Американците поддржувале вакви бракови, додека сега дури 62%.

Тагови
реклама

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Австрија ќе испрати 651.000 дози вакцини од ЕУ за Западен Балкан

Read more

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Комисијата за заразни болести препорача продолжување на рестриктивните мерки

Read more

Живот

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Пет факти за јапонскиот образовен систем од кои може многу да научиме

Read more

Јахтата Manta ќе ги чисти океаните, а пластиката ќе ја претвора во гориво

Read more

Тајмлапс: Ефектите од климатските промени од 1984 година до денес

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци во кои се раѓаат најверните партнери

Читај повеќе
  • filter

Баљум Баљум и Тетово велоград

Читај повеќе
  • play_arrow

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Читај повеќе

Љубовен хороскоп: Најлоши партнери за родените во знакот Бик

Читај повеќе

Пет факти за јапонскиот образовен систем од кои може многу да научиме

Читај повеќе
  • play_arrow

Јахтата Manta ќе ги чисти океаните, а пластиката ќе ја претвора во гориво

Читај повеќе

Намирници кои се штетни за цревата

Читај повеќе

Зошто треба секој ден да јадете киви?

Читај повеќе

Десерт на денот: Колач со портокал и чоколадо

Читај повеќе