10 болести кои ги наследуваме од мајката

Нашите гени ги одредуваат не само изгледот и карактерните особини, туку и слабостите на организмот, односно подложноста на одредени болести.

Во овој текст ќе споделиме листа на болести кои можете да ги наследите од мајката.

Науката утврдила дека повеќето од овие болести се наследуваат преку женската линија:

Остеопороза

Кај оваа болест на коските, која ги прави кршливи и кревки, а инаку е типична за женската популација, а како клучен се споменува наследниот фактор. Остеопорозата обично се јавува по менопаузата, кога коските го губат калциумот.

Најважната работа на која треба да се работи е превенцијата – внесете колку што е можно повеќе калциум, но знајте дека тој адекватно се апсорбира само кога се комбинира со витамин Д.

Ревматичен артритис

Иако причината за оваа болест, која се дефинира како автоимуна, сè уште не е прецизно дефинирана, се смета дека е комбинација на наследен фактор и околината.

Предвремено стареење

Научниците открија збир на гени кои се одговорни за тоа колку долго успеваме да ја зачуваме младоста. Тие се пренесуваат од генерација на генерација по мајчина линија. Постои можност да се наследи оштетена ДНК, што ќе го забрза процесот на стареење.

Депресија

Над 300 милиони луѓе годишно страдаат од депресија, а утврдено е дека жените се особено склони кон оваа ментална состојба, во која спаѓа и постпородилната депресија. Науката исто така откри дека еден од факторите што придонесува за развој на депресија е присуството на генот Slc6a15, кој природно се наследува.

Се разбира, депресијата е состојба која се лекува, но секогаш е важно да се побара стручна помош.

Глауком

Глаукомот е многу почест кај жените отколку кај мажите, а генетските мутации кои ја предизвикуваат оваа болест се наследни.

Кардиоваскуларни заболувања

Складирањето маснотии кај женската популација се одредува генетски, а доколку е типично за стомачниот појас значи и ризик од срцеви заболувања, односно двојно се зголемува.

Мигрена

Жените страдаат од мигрена 3 пати повеќе од мажите, а исто така забележано е дека често се случува предиспозицијата за вакви интензивни главоболки да е генетски предиспонирана.

Несоница

Научниците открија дека на овој тип на хронично нарушување на спиењето не влијаат само психогените фактори, стресот и слично, туку и гените кои ги наследуваме преку женската линија. Само што спомнавме дека постои генетска врска кај болестите како депресијата, а тоа важи и за анксиозните нарушувања, неврозите.

Алцхајмерова болест

Ова беше форма на деменција, која исто така е почеста кај жените отколку кај мажите. Важни се и генетските фактори, а начинот на живот може да го намали ризикот од Алцхајмерова болест.

Неопходно е да се исфрлат лошите масти и шеќери од исхраната, да се контролира холестеролот и крвниот притисок, да се занимавате со физичка активност бидејќи го зголемува протокот на кислород во организмот.

Рак на дојка и јајници

Веројатно најпознатиот случај во светот поврзан со оваа тема е потегот на холивудската актерка Анџелина Џоли, која пред неколку години направи матектомија на градите, а потоа и отстранување на јајниците, откако беше утврдено дека има мутација на ген одговорен за овие болести, од кои починаа мајка ѝ и баба ѝ.

реклама

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more
Фото: Кајгана

Размислувате да земете кредит – каква каматна стапка да изберете: фиксна или променлива?

Read more

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Read more

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Read more

Здравје

Kои комбинации на храна може да предизвикаат проблеми и болки во стомакот?

Read more

Зошто сум за абортус

Read more

ФДА предупреди во вода да не се користи гумен околувратник за бебиња

Read more

Храна која штити од УВ зрачење: Јадете ги овие намирници

Read more
 

Магазин

Најсмешниот виц во светот, научно докажано

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Размислувате да земете кредит – каква каматна стапка да изберете: фиксна или променлива?

Читај повеќе

Зошто се враќаме здебелени од летен одмор?

Читај повеќе

Казни ако оставате предмети за да си чувате место на плажа во Пефкохори

Читај повеќе

Десет најчудни симптоми на бременост

Читај повеќе

Утрински секс: Зошто е уште подобар во лето?

Читај повеќе

Најчести митови за вежбањето во кои не треба да верувате

Читај повеќе

Kои комбинации на храна може да предизвикаат проблеми и болки во стомакот?

Читај повеќе

Три рецепти за домашни изотонични пијалаци

Читај повеќе