10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Што е потребно за да успее врската и двајцата партнери да бидат среќни и задоволни?

Ова се 10 навики што им се заеднички на среќните парови кои засекогаш остануваат заедно.

1. Имате заеднички интереси

Не е неопходно да ги сакате апсолутно сите исти работи или да уживате во сè заедно, важно е да имате нешто што е само ваше или само негово. Но, важно е да имате неколку заеднички интереси. Ако по некое време во врската, кога ќе исчезнат почетната енергија и занес, таа стане „монотона“, важно е и двајцата како пар да вложите енергија и да работите на изнаоѓање нови работи во кои ќе уживате заедно.

2. Одите во кревет во слично време

Ова не ве прави „стар брачен пар“, но одењето во кревет во приближно исто време е исто така многу важно за среќна врска. По напорните денови, осум часа работа, семејство и други активности, важно е и двајцата да одвоите време само за вас двајца. Можеби тоа е пред спиење. Создавањето заедничка рутина за спиење ќе ви овозможи подобро да го искористите остатокот од денот за други активности.

3. Се шетате држејќи се за раце

Ако понекогаш ви се случи додека шетате со партнерот, рацете сами да го најдат патот една до друга, несвесно или веќе „автоматски“ – тоа е добар знак. Дури и ако не го правите тоа несвесно, не е важно, држењето за рака и желбата да го направите тоа е знак на интимност. Нема ништо лошо во тоа и не дозволувајте некој да ве исмејува поради тоа. Не е важно што велат другите, важно е како се чувствувате вие ​​како двојка.

4. Си верувате еден на друг

Во повеќето среќни врски, она што и двајцата партнери го наведуваат како важна точка е секако довербата и поддршката. Важно е да разговарате, да простувате, да ги лекувате раните и да си дадете време за тоа, но на крајот, она што мора да постои во една врска за таа да биде успешна е довербата. Ако го немате во моментот или не го чувствувате, застанете и утврдете зошто. За да продолжите и да ја дадете вистинската шанса на вашата врска, треба да ја откриете причината за недостигот на доверба и да работите на тоа.

5. Се фокусирате на позитивните карактеристики на партнерот

Размислувате за позитивните работи и се фокусирате на нив. Со извлекување на негативноста ќе се „завиткате“ со тоа чувство и сѐ останато ќе остане засенето од него. Со позитивни мисли и позитивен став ќе дојдете до позитивна насока која долгорочно ќе ве одведе на среќен пат.

6. Се гушкате по враќањето од работа

Среќни парови се оние кои после напорниот ден, кога ќе се вратат од работа, првото нешто што го прават е се бакнуваат, се гушкаат или и двете. Важно е да бидете благодарни секој ден, а најдобро е оваа благодарност да ја изразите еден на друг со поддршка преку прегратки и допири.

7. Не одите во кревет скарани

Разговорот е важен, дури и ако е гласен и потсетува на расправија. Нема секогаш да се согласувате во врската и тоа е во ред. Она што е важно е да ги изразите овие несогласувања еден на друг и да го правите тоа додека целосно не се разберете. Многу кавги се појавуваат токму поради недостатокот на јасност во комуникацијата. Значи, работете на тоа како двојка.

8. Секое утро се будите со убави зборови

Добриот почеток на денот може да влијае на расположението во остатокот од денот, а понекогаш и на остатокот од неделата. Затоа, важно е како во пар ги започнувате вашите утра. Доколку до сега не сте го практикувале, обидете се да се разбудите наутро, да се бакнувате, да си посакате пријатен и успешен ден и да размените неколку убави зборови.

9. Се слушате во текот на денот

Денешниот живот воопшто не е како порано. Гужва, стрес, технологија - луѓето имаат многу малку време кога се сами или кога размислуваат за тоа како се чувствуваат. Затоа, одвојте време да му испратите порака на партнерот, да му се јавите и да проверите како се. Овие мали гестови можат да остават силно, позитивно влијание.

10. Горди сте еден на друг

Еден од основите на среќната и задоволна врска е и гордоста, односно чувството на среќа кога партнерот ќе успее во нешто. Важно и убаво е кога сте горди на љубовниот партнер и кога тоа не го криете и кога во вашата врска нема простор за љубомора и конкуренција.

реклама

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Read more

Карлсон: Американски шпиони ме следеа низ Москва, се сретнав и со Сноуден

Read more

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Read more

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Read more

Љубов и секс

Една фотографија никогаш не треба да објавувате на апликациите за запознавање

Read more

Ескорт дама открива што најмногу ги пали мажите

Read more

Истражување: Која возрасна група е најсклона кон секс на работа?

Read more

Што значат вашите секс соништа?

Read more
 

Магазин

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Читај повеќе

Зошто често се будите уморни?

Читај повеќе

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Читај повеќе

Главната грешка на нежното родителство што ја прават многу родители

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали седите правилно кога работите на компјутер?

Читај повеќе

Колку долго треба да трае тренингот ако можете да вежбате само за време на викендите?

Читај повеќе

Брз рецепт за песто паста со 5 состојки

Читај повеќе

Јапонија е пример како треба да се однесуваме со дрвјата во градовите

Читај повеќе

Повеќе од милијарда луѓе се дебели, зголемена е и стапката на дебелина кај децата

Читај повеќе