10 електрични автомобили на тест: Кој има најголем реален домет?

Италијанско списание тестираше десет популарни електрични модели во широк опсег на цени.

InsideEVs Italia стави 10 електрични модели на тест возење по патиштата низ Рим, сè за да го провери нивниот домет и трошоците за сопственост во реални услови. Анализираа навистина широк список на автомобили, од најевтиниот кинески MG до речиси петпати поскапиот BMW i7.

Тестната патека беше обиколницата Grande Raccordo Anulare (GRA) која го обиколува Рим и е долга 68,2 километри. Ограничувањето на брзината на делот за тестирање е 130 км/ч, односно 110 км/ч на одредени делници, но многу померодавно е да се каже дека метежот, па дури и застојот е вообичаен таму. Токму затоа, тестот започна околу 11 часот, по утринскиот метеж.

Сите автомобили имаа клима-уред поставен на 22⁰C, режимот на возење беше поставен на Normal, а имаше само возач во секое возило. Тие возеа додека нивото на батеријата не им падна на 5%. Потоа излегуваа од обиколницата и се упатуваа кон првиот полнач.

Автомобилите вклучени во тестот се: Ways U5, BMW i7, Kia Niro EV, Mercedes EQE, MG 4, Polestar 2, Renault Megane E-Tech, Škoda Enyaq Coupe, Smart #1 и Volkswagen ID.Buzz.

Во пракса, автомобилите постигнаа домет од 289 до 436 км, што со оглед на различните капацитети на батериите не е толку релевантно. Така, BMW i7 имаше најголем домет, но и капацитет од 101,7 kWh. Многу поинтересно е што во пракса е забележано намалување на дометот во однос на WLTP, од 16 до дури 31%, во зависност од моделот.

А токму кинескиот MG е најголемото изненадување, и тоа позитивно. Имаше најмало намалување на дометот во пракса од 16%. Со батерија од 61,7 kWh помина 357 км, што е значително помалку од декларираните 450 км, но сепак намалувањето е помалку изразено од она на конкуренцијата. Од друга страна, Renault Megane E-Tech има ист деклариран домет (но помала батерија) и помина само 295 км, што е пад од 31%.

Ако ја гледаме потрошувачката на енергија, MG 4 повторно е најдобар со 16,4 kWh. Најлоши се најтешките модели, сите со маса над два тона. Volkswagen ID. Buzz троши дури 24,4 kWh/100 km, што е повеќе од уште потешкиот и 2,5 пати помоќниот BMW i7.

Remote video URL
реклама

Дијагнозата на рак повеќе не е смртна казна, 60% од случаите немаат јасна причина

Read more

Кина се закани дека ќе преземе акција откако САД го соборија балонот

Read more

Twitter пукна од смеа за фотката на Ендрју Тејт со коса

Read more

Синоќа се случи еден од најспектакуларните нокаути досега

Read more

Авто новости

Ferrari постигна нов рекорд во продажба

Read more

Продаден најскапиот нов автомобил во историјата

Read more

Дилема: Класични зимски или универзални гуми?

Read more

Дали за поголеми автомобили треба да се плаќа поскап паркинг?

Read more
 

Автомобили

Ferrari постигна нов рекорд во продажба

Читај повеќе

Продаден најскапиот нов автомобил во историјата

Читај повеќе

Дилема: Класични зимски или универзални гуми?

Читај повеќе

Дали за поголеми автомобили треба да се плаќа поскап паркинг?

Читај повеќе
  • filter

Дебитираше Mercedes GLE за 2023

Читај повеќе

Range Rover Velar доби редизајн

Читај повеќе

Како правилно да ги чувате летните гуми за време на зимата?

Читај повеќе

Заврши растот на цените на половните возила

Читај повеќе

Кои се најсигурните автомобили во кои возачите имаат доверба?

Читај повеќе