10-минутна навика може да помогне за топење на масните наслаги

А.С.
/ 12.02.2024 / 13:25

Кога станува збор за масното ткиво, постојат два вида - едниот е стомачно сало кое можете да го стегнете, а другиот е висцерално масно ткиво, маснотии што се наоѓаат длабоко во абдоминалната празнина.

Висцералните масти се наоѓаат под мускулниот слој и ги покриваат органите како што се црниот дроб, бубрезите, срцето и панкреасот. Тој тип на маснотии може да доведе до сериозни здравствени проблеми како што се одредени видови на рак, мозочен удар, дијабетес тип 2, прекумерна дебелина, кардиоваскуларни болести и висок холестерол.

Имено, губењето на висцералните маснотии, кои се скриени во телото околу виталните органи, е клучот за помагање при губење на тежината на остатокот од телото.

Тренерот Крис Гаљарди откри еден едноставен начин да започнете да губите висцерална маснотија е да ја прифатите навиката да одите на прошетка.

„Дури и да започнете со едноминутно пешачење, тоа има здравствени придобивки. Подобро е да започнете полека и постепено да се зголемувате отколку да претерате и да се откажете“, рече тој.

Поврзаноста на висцералните масти со различни здравствени проблеми, вклучително и кардиоваскуларни болести и отпорност на инсулин, ја нагласува потребата од ефективни стратегии за нивно намалување.

Иако навиките во исхраната значително влијаат на акумулацијата на висцералните маснотии, често изненадува сознанието дека одредени навидум безопасни намирници можат да придонесат за нивното складирање.

Тагови
реклама

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Read more

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Како јадењето јајца може да влијае на слабеењето?

Read more

Што предвидува најстариот и најточен хороскоп за втората половина од 2024 година?

Read more

Фит

Како јадењето јајца може да влијае на слабеењето?

Read more

Мрзлива вежба за рамен стомак – прави чуда за две недели

Read more

Пет причини зошто треба активно да пешачите секој ден

Read more

Како да ги стопите калориите без вежбање?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Запознајте го Кристијано МекДоналдо

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Читај повеќе

10 навики на најуспешните луѓе во светот, на една Опра особено се придржува

Читај повеќе

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Читај повеќе

Бизарен случај: Уапсен Босанец откако синот хомосексуалец го обвинил за принуден брак

Читај повеќе

Како јадењето јајца може да влијае на слабеењето?

Читај повеќе

Зошто не треба да јадеме после 20 часот?

Читај повеќе

Зошто ни се потребни престапни години и како настанале?

Читај повеќе

Што никогаш не смеете да правите ако користите електрична греалка?

Читај повеќе