10 најпосакувани фудбалери кои стануваат слободни на крајот од сезоната

Меѓународниот центар за спортски студии (ЦИЕС) состави листа на десет најдобри играчи во светот чии договори истекуваат на крајот од сезоната. Очекувано, на прво место е напаѓачот на ПСЖ, Килијан Мбапе.

Прашање е каква одлука ќе донсе Мбпае. Наводно, во Париз уште еднаш се подготвени да стават договор со огромна сума пред него и да се обидат уште еднаш да го убедат да остане во клубот.

Стоперот на Атлетико, Марио Ермосо (28) е втор на листата на ЦИЕС, пред играчот од средниот ред на Јувентус, Адриен Рабиот.

Од 1995 година, ЦИЕС објавува истражување за фудбалот врз основа на анализа на серија статистички податоци. ЦИЕС е основан пред 28 години од ФИФА, Универзитетот во Нојшател и градот Нојшател.

Списокот на ЦИЕС со 10 најпосакувани играчи кои стануваат слободни агенти на крајот од сезоната:

1. Килјан Мбапе (ПСЖ, напаѓач)
2. Марио Ермосо (Атлетико, дефанзивец)
3. Адриен Рабио (Јувентус, играч од средниот ред)
4. Мехди Тареми (Порто, напаѓач)
5. Фабијан Шер (Њукасл, дефанзивец)
6. Коке (Атлетико, играч од средниот ред)
7. Тони Крос (Реал Мадрид, играч од средниот ред)
8. Хенрих Мхитарјан (Интер, играч од средниот ред)
9. Оливје Жиру (Милан, напаѓач)
10. Лука Модриќ (Реал Мадрид, играч од средниот ред)

реклама

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Read more

Карлсон: Американски шпиони ме следеа низ Москва, се сретнав и со Сноуден

Read more

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Read more

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Read more

Фудбал

Фудбалски „промашувања“ што се покажаа како голем успех

Read more

Не е лесно да си фудбалер во Шкотска

Read more

Заврши реновирањето на тревникот на Арената, Работнички прв ќе го сефтоса

Read more

Квинси Промес уапсен во Дубаи

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Фудбалски „промашувања“ што се покажаа како голем успех

Читај повеќе

Моментот кога Вестбрук ја скрши раката

Читај повеќе

Не е лесно да си фудбалер во Шкотска

Читај повеќе

Заврши реновирањето на тревникот на Арената, Работнички прв ќе го сефтоса

Читај повеќе

Квинси Промес уапсен во Дубаи

Читај повеќе

Холанд за малку ќе завршел во Наполи, Рајола го премислил Де Лаурентис

Читај повеќе

По 4 години забранетата репрезентација на Баскија ќе одигра натпревар

Читај повеќе
  • play_arrow

Ракометарките убедливо поразени од Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Денвер ја доби репризата на ланското финале со Мајами

Читај повеќе