Како да се од друга планета

10 неверојатни факти кои не сте ги знаеле за Јапонците

Јапонците се познати како вреден народ кој многу ја почитува и негува својата култура и традиција.

На СП во Катар ги видовме на дело, кога ги чистеа трибините по крајот на натпреварите не само кога играше Јапонија, туку и другите репрезентации.

Бидејќи се толку посебен народ, одвоивме неколку помалку познати факти за Јапонците:

1. Идиот е најнавредливиот збор во јапонскиот јазик.

2. Јапонците јадат делфини.

3. Оставањето бакшиш нема да ви донесе ништо добро, бидејќи се толкува како потценување на работата на келнерот.

4. Шансите вашиот паричник да биде вратен во Јапонија со сите пари и картички во него се над 90 проценти.

5. Токио важи за многу безбеден град, а децата од осум до девет години сами го користат јавниот превоз.

6. Работењето 18 часа без пауза не се доживува како нешто необично, доколку има рокови или слична ситуација.

7. Во Јапонија често можете да видите вазни со чадори на улиците, па ако почне да врне, секој може слободно да ги користи.

8. Во Јапонија месеците немаат имиња, само бројки.

9. Јапонија е единствената земја во светот која сè уште има цар.

10. Сировото коњско месо е популарна храна во Јапонија.

реклама

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Read more

Илон Маск стави точка

Read more

Навики што го убиваат тестостеронот во модерниот маж

Read more

Живот

Кои хороскопски знаци се најголеми злопамтила?

Read more

Шакира се спаси – Пике се покажа како ужасен дечко

Read more

Како каучот со недели убаво да мириса?

Read more

Психијатар објаснува зошто треба да ја менувате работата на секои 10 години

Read more
 

Магазин

Како пријателите ви го чуваат здравјето?

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци се најголеми злопамтила?

Читај повеќе

Што ќе се случи во телото ако пешачите на празен стомак секој ден?

Читај повеќе

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Читај повеќе
  • filter

Дубаи ќе добие хотел во форма на Месечината, проект вреден 5 милијарди долари

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најстрашни видови ајкули

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за ручек: Пикантно похувано бело месо

Читај повеќе

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Читај повеќе
  • play_arrow

Шакира се спаси – Пике се покажа како ужасен дечко

Читај повеќе