10 придобивки од трчањето кои ќе ги почувствувате од првиот ден

А.С.
/ 08.05.2022 / 12:11

Иако нема нужно веднаш да се чувствувате физички поподготвени, некои од придобивките од трчањето се речиси моментални.

Од зголемена концентрација до подобар сон, различни придобивки засновани на научни докази се достапни по само неколку кругови во паркот.

Посреќни сте

Поведрото расположение не е резервирано само за искусните тркачи. Неколку кругови околу игралиштето или кратки серии покрај плажа се доволни да ви го подобрат денот, а да ви го подигнат расположението како еден вид природен антидепресив, покажа истражувањето на Универзитетската болница Каролинска.

Го ублажува стресот

Само 20 минути трчање се доволни за да се ублажи стресот од извршување на обврските на работа, покажа студијата на Кралскиот колеџ во Лондон.

Трчањето согорува калории

Колку калории согорувате зависи од вашата тежина, темпо и време на трчање.

Ги подобрува учењето и меморијата

Кога ќе почнете да трчате веднаш откако ќе научите нешто ново, ќе ги обработувате и задржувате информациите многу поефикасно отколку да поминувате време играјќи компјутерска игра, заклучува студијата објавена во списанието Cognitive Systems Research.

Трчањето го намалува воспалението

Само 20 минути трчање го потиснува воспалението, откри Универзитетот во Калифорнија. Кога воспалението станува хронично, предизвикува оштетување што доведува до сериозни здравствени состојби како што се срцеви заболувања, дијабетес, рак и артритис.

Квалитетот на сонот се подобрува

Трчањето наутро го подобрува вашиот сон следната ноќ, според студијата објавена во International SportMed Journal. Не само што ќе заспиете побрзо, туку и ќе спиете подолго и ќе уживате во поцврст и помирен сон.

Метаболизмот се подобрува

Трчањето ги стимулира вашите метаболички процеси со зголемување на производството на хормонот FGF21, според истражувањето објавено во Journal of Clinical Investigation Insight. FGF21 влијае на вашата желба за слатка храна и пијалоци со контролирање на вашата желба.

Зголемена енергија

Дали сте исцрпени, преморени и ги искусувате кумулативните ефекти од лошиот сон? Трчањето е решението, велат експертите. 20 минути трчање со низок или умерен интензитет го зголемуваат нивото на енергија за 20 отсто, покажа студија на Универзитетот во Џорџија.

Ја крева самодовербата

Трчањето го надува вашето его, без разлика дали навистина губите маснотии, градите мускули или ја зајакнувате вашата кондиција, покажа мета-анализата објавена во Journal of Health Psychology.

Ја зголемува концентрацијата

Само 12 минути трчање се доволни за да се подобри вашата способност да се задржи фокусот на задачите, открија истражувачите од колеџот Дартмут.

Тагови
реклама

Каков телефон користи Бил Гејтс?

Read more

Mercedes го претстави идниот ривал на Porsche Taycan

Read more

Русите го „издадоа“ Путин?

Read more

Голем неделен љубовен хороскоп: На кого ќе му се врати старата љубов?

Read more

Фит

30 минути јога тренинг за флексибилност и сила

Read more

Јаткастите плодови и сувото овошје може да го спречат создавањето маснотии на стомакот

Read more

Како правилно да трчате во лето?

Read more

Зошто јајцата се одлична храна за слабеење?

Read more
 

Магазин

Како да изберете квалитетни јагоди?

Читај повеќе
  • play_arrow

Едноставен совет ќе спречи оставање траги од шминка на вашата облека

Читај повеќе

Каде грешат паровите кога сакаат да си го подобрат сексуалниот живот?

Читај повеќе

Низ Виена вози трамвај стар дури 50 години

Читај повеќе
  • play_arrow

30 минути јога тренинг за флексибилност и сила

Читај повеќе

Студија открива кое кафе треба да го избегнуваат жените, а кое мажите

Читај повеќе

Кикиритки: Поевтини од бадеми и ореви, а исто корисни

Читај повеќе
  • play_arrow

Древна шума откриена на дното на огромна дупка во Кина

Читај повеќе

Јаткастите плодови и сувото овошје може да го спречат создавањето маснотии на стомакот

Читај повеќе