10 ситуации кога вотката е корисна

Секој знае дека вотката е штетна, но дали може да биде корисна за телото и кои се нејзините позитивни својства?

1. Вотка во домаќинство

Во зависност од болеста, неопходно е да се користат мали количини вотка со прополис, лековити билки и ореви.

Вотка тинктура со прополис се користи за кожни болести, со глогот ја нормализира работата на срцето и ја подобрува циркулацијата на крвта.

Вотка со божур и крин помага да се елиминира несоница и вознемиреност.

Како тонизирачко средство се користи со златен корен и елеутерококус (трнливи грмушки).

Треба да се има на ум дека тинктурите може да ги препише само лекар во согласност со видот на болеста. На бремени жени и деца им е забрането консумирање вотка.

2. Аналгетик за повреди

Во случај да кога ништо друго освен вотка, тогаш може да се користи за миење на рана или за пиење мала количина како седатив после стрес. Најважно е да се користи минимална доза од околу 30 грама. Вотката, исто така, може да го забрза заздравувањето на коските.

Забрането е употреба на алкохол за време на каква било повреда на главата. Дури и една чаша вотка може да доведе до големи здравствени последици, па дури и смрт. Сето тоа зависи од видот на повредата на мозокот.

3. Против забоболка

Устата се плакне со вотка, која потоа се става на болниот заб, околу една минута.

4. Лечење херпес

Тинктура со бреза може да се пие пет пати на ден, по една лажичка.

5. Против првут

Корисно е да ја измиете косата со тинктура направена од чаша вотка и две лажички рузмарин.

6. Против кашлица

Доколку ве мачи кашлица можете да се напиете 20-25 грама вотка со мед или малини. Во случај на бронхитис, може да се користи густа смеса направена од вотка и семе од бор со шеќер. Но, оваа мешавина мора да отстои две недели, а потоа се зема по една лажичка три пати на ден.

7. За добар сон

Доволно е да испиете 30 грама вотка. Ако дозите се зголемат со текот на времето, постои опасност да се претворат во алкохолизам. Вотката не треба да се пие ако имате дијабетес, заболувања на бубрезите, хепатитис, гастритис, киселина или страдате од кардиоваскуларни заболувања.

8. Подобрување на апетитот

Една мала чаша вотка може да го подобри апетитот пред оброк. Ова не значи дека може да се пие три пати на ден, пред појадок, ручек и вечера.

9. За загревање

Вотката ја активира работата на капиларите, така што во студените денови може да се користи за триење на замрзнати делови од телото. Неопходно е да се има предвид дека не треба да се нанесува на груба ткаенина, бидејќи тоа може да ја повреди кожата и да воведе инфекција во телото. Сепак, обвивките од оцет и вотка не се препорачуваат за деца кои имаат треска.

10. За облоги

Обвивките од вотка се користат за воспаление на средното уво, болки во мускулите и болки во грлото. Приливот на крв на тоа место ги забрзува процесите во органите. Никогаш не треба да се нанесува на отворени рани и гнојни воспаленија.

Тагови
реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Здравје

Колку протеини ни се потребни во текот на денот?

Read more

Два чудни симптоми кои откриваат дека сте прележале COVID-19

Read more

Зошто се појавува кариес иако водите добра орална хигиена?

Read more

Дали со јаболков оцет може да се намали нивото на шеќер во крвта?

Read more
 

Магазин

Зошто секогаш привлекувате погрешни мажи?

Читај повеќе
  • filter

Креативни идеи за уредување на кујна со шанк

Читај повеќе

Колку протеини ни се потребни во текот на денот?

Читај повеќе

Два чудни симптоми кои откриваат дека сте прележале COVID-19

Читај повеќе

Неколку особини на совршениот маж

Читај повеќе

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Читај повеќе

Instagram убавица: Фрида Асен

Читај повеќе
  • play_arrow

30 минути домашни јога вежби за поголема флексибилност

Читај повеќе

5 работи кои можат да предвидат развод

Читај повеќе