10 земји од ЕУ со најдобра покриеност со брз интернет

Заводот за статистика на Европската Унија, Евростат, објави податоци за покриеноста со брз интернет на Стариот континент.

Меѓу другото, објавени се податоци за десетте земји со најдобра покриеност.

Рангирањето на десетте земји со најдобра интернет покриеност е следна:

Малта, кадешто сите домаќинства имаат брз интернет;

Луксембург, кадешто 96 отсто од домаќинствата имаат брз интернет;

Данска, кадешто 95 отсто од домаќинствата имаат брз интернет;

Шпанија, кадешто 94 проценти од домаќинствата имаат брз интернет;

Латвија, кадешто 91 процент од домаќинствата имаат брз интернет;

Холандија, каде исто така 91 процент од домаќинствата имаат брз интернет;

Португалија, каде исто така 91 процент од домаќинствата имаат брз интернет;

Ирска, кадешто 89 отсто од домаќинствата имаат брз интернет;

Исланд, каде исто така 89 отсто од домаќинствата имаат брз интернет;

Романија, кадешто 87 отсто од домаќинствата имаат брз интернет.

Во текот на минатата година, 70 отсто од домаќинствата во ЕУ имаа покриеност со брз интернет. Тоа е значително зголемување во однос на 2013 година, кога беше само 16 проценти. Целта на Унијата е до 2030 година сите домаќинства да имаат брз интернет и покриеност со 5G мрежа.

Тагови
реклама

Авион ја промаши пистата кај Монпелје и заврши во езеро

Read more

Потенцијално сценарио: Како би изгледал нуклеарниот напад на Путин во Украина?

Read more

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Read more

Прво сценарио: Русите фрлаат нуклеарка, Американците одговараат и толку  - кое е второто?

Read more

Интернет

Емотиконите слават 40 години, како започна приказната со нив?

Read more

YouTube тивко тестира 5 реклами наместо 2, нема прескокнување

Read more

Најдобрите страници за гледање спортски настани

Read more

Успешно демонстриран нов Wi-Fi и 2,5 пати поголема брзина

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Скап е, но нема лесно да го скршите: iPhone 14 на тест на издржливост

Читај повеќе

Apple го реши проблемот со камерата со ново ажурирање

Читај повеќе

Xbox повеќе нема да бара нон-стоп интернет конекција при играњето

Читај повеќе

Летало на НАСА ќе удри во астероид: Тестираат метод за заштита на Земјата

Читај повеќе

Погледнете нагоре: Јупитер 59 години не бил поблиску до Земјата

Читај повеќе

Македонски научници освоија прво место на конференција за вештачка интелигенција

Читај повеќе
  • play_arrow

Google го откри изгледот на својот Pixel Watch

Читај повеќе

Зошто стрелките на часовникот се поместуваат во есен и пролет?

Читај повеќе
  • filter

Данска и Германија го градат најдолгиот подводен железничко-автомобилски тунел во светот

Читај повеќе