10 знаци дека ви е време за нова работа

Има знаци кога можеби е време да се смени работното место. Некои од овие индиции се многу јасни и треба да размислите за секоја од нив.

Порталот CareerFoundry одбра десет работи за кои треба да размислите, а кои укажуваат дека треба да направите промена.

Вашето тело ви кажува дека е доста

Дали ве фаќа вознемиреност во недела навечер? Ако е така, тогаш веројатно е време да размислите да ја напуштите работата. Не случајно вознемиреноста се појавува во недела навечер, бидејќи телото кажува што ќе се случи во понеделник и не се радува на тоа.

Главоболки, мускулна напнатост и мигрена се некои од знаците дека имате погрешна кариера. Затоа, внимавајте дали сте секогаш исцрпени, дали имате потешкотии да се концентрирате и дали имате болки во екстремитетите.

Работата негативно влијае на вашата самодоверба

Ако почнувате да се сомневате во себе и во работата што ја работите, тогаш треба да направите некои драматични промени во вашата работна средина. Никогаш нема да ви се исплати да направите нешто што ве прави да се чувствувате лошо, без оглед на висината на платата или бенефициите.

Ниту една од придобивките не вреди ако се чувствувате понижено. Долгорочно, тоа може да влијае на вашата емоционална состојба и да ви ја оневозможи и најмалата работна задача. Кариерата треба да биде поттик за вашата самодоверба и самодоверба, а не спротивното.

Затоа, внимавајте дали сте сигурни во вашите одлуки, дали чувствувате дека вашите предлози не се прифатени и дали имате можност за раст или напредување во кариерата.

Таму сте само поради парите

Битлси пееја: „Парите не можат да ми купат љубов“. Исто е кога не сте посветени на работата со срце. Многу е важно да имате доволно пари за живеење, но не вреди работа каде што заработувате многу пари на сметка на вашата среќа. Работата што ги надминува парите е онаа што ве прави да чувствувате дека го следите вашиот повик и што ви носи лично и професионално задоволство. Материјалните работи не можат да ја компензираат омразата кон работата.

Затоа, внимавајте дали работите само за добра плата, дали купувате убави работи за да го надоместите незадоволството од работата и дали на пријателите им завидувате на послабо платени работни места, но работи од кои тие се задоволни.

Сонувате за поинаква кариера

Друг показател дека можеби е време да ја смените работата е ако поминувате време на вашата моментална работа седејќи на вашето биро гуглајќи работни места, означувајќи интересни компании и копнеејќи се прашувате како би било да работите друга работа. Има една стара поговорка дека одложената надеж го разболува срцето. Слушајте го своето срце и направете промени во вашата кариера за да го направите среќен.

Затоа, обрнете внимание на тоа колку често барате други работни места на вашето сегашно работно место, колку често читате за животите и кариерите на луѓето на кои им се восхитувате за да си ги тргнете мислите од вашата работа и дали мразите да им објаснувате на луѓето што е вашата работа.

Ви недостига енергија и постојано ви е здодевно

Никој не очекува да биде фасциниран од работата секој ден. Секој од нас има денови кога ни недостасува енергија и ентузијазам да бидеме на висина на задачата. Сепак, тоа не треба да се случува толку често. Може да се случи да не ви се допаѓа одредена задача, но кога целата работа/фирма/кариера ви е здодевна, тогаш е време за промена.

Намаленото ниво на енергија може да биде и знак дека нешто не е во ред и дека треба да се променат работните параметри. Затоа, внимавајте дали наутро се мачите да станете од кревет за да одите на работа, дали сте уморни цел ден, дали ви е тешко да останете будни, дали сте во ситуација да не можете да придонесете за ништо и не можете да глумите ентузијазам.

Понатаму, обрнете внимание на тоа дали чувствувате дека работното време полека минува и запрашајте се дали веднаш би се откажале од работата кога би можеле да го сторите тоа.

Се оддалечивте од она што ви предизвикува страст за работата

Дали се чувствувате исклучени од првичната причина поради која ја започнавте кариерата? Можеби креативноста што првично ве привлече веќе не е дел од вашата работа и поминувате повеќе време на работи кои не се толку важни.

Враќањето на основните причини поради кои ја започнавте кариерата може да ви помогне кога размислувате за промена - без разлика дали тие вредности сè уште се она што го барате во вашата кариера или дали тие вредности се менуваат како што стареете и станувате поискусни.

Затоа, обрнете внимание на тоа дали го работите она што сте го започнале, дали чувствувате дека вашата работа одзема драгоцено време од она што навистина ве интересира и дали не се препознавате поради вашата моментална работа.

Љубоморни сте на работата на вашите пријатели

Чувството на љубомора на работните места на пријателите или семејството, кариерите или работната култура може да биде клучен показател дека сакате да работите нешто друго и на друго место. Наместо да ја отфрлате љубомората како лоша работа, обидете се да анализирате зошто се чувствувате толку лошо. Кога размислувате за ова, обидете се да бидете колку што е можно поискрени со себе, бидејќи ова може да биде многу практичен начин да го одредите вашиот следен пат во кариерата.

Затоа, внимавајте дали често велите дека работата на вашите пријатели звучи прекрасно и дали фантазирате за креативноста и флексибилноста што ја имаат вашите пријатели на работа.

Станавте апатични кон промени

Можеби одлично функционирате на работа, но немате желба да му предлагате нови идеи на претпоставениот или да поттикнете промени во вашата компанија. Можеби вашите претходни предлози биле игнорирани или целосно одбиени. Можеби работите за компанија која повеќе би сакала да го правите она за што сте платени наместо да предлагате подобрувања.

Тешко е да се остане мотивиран во таква ситуација. Ако имате многу одлични идеи, време е да одите некаде каде што ќе бидат прифатени и ценети. Ако тоа значи да работите за себе, тогаш направете го тоа.

Затоа, обрнете внимание на тоа дали сте заинтересирани за компанијата во која работите, престанете да барате можности за унапредување и зачувајте ги вашите добри идеи за работа во која навистина ќе уживате.

Дали би заминале кога би можеле да си дозволите?

Запрашајте се дали веднаш би ја напуштиле вашата моментална работа доколку би можеле да го сторите тоа, а да останете финансиски безбедни. Ако одговорот е да, тогаш треба да почнете да работите како да го направите тоа. Започнете да размислувате како да изградите кариера или бизнис што ќе се усогласи со вашите страсти. Затоа, обрнете внимание на фактот дека парите не се единственото нешто што ве одржува во бизнисот и заштедете за денот кога ќе можете да ја напуштите работата.

Пријателите повеќе не ве препознаваат

Кога пријателите или семејството ќе забележат значителна разлика во вашиот став или однесување, дека сте постојано под стрес, несреќни и се жалите, тоа може да биде знак дека вашата кариера не оди добро.

Ако вашите блиски луѓе можат да видат дека вашата работа ви нанесува штета и не ве прави среќни, време е да почнете да размислувате за себе како личноста што биле порано и како можете повторно да станете таа личност. Ако тоа значи откажување од својата работа, откажете се од неа.

Затоа, внимавајте дали имате време за семејството и пријателите, дали имате време, дали сте под стрес, дали сте незадоволни и дали ви недостига време и енергија за работи кои порано ве правеле среќни.

Тагови
реклама

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Read more

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Read more

Во Египет откриен најстариот поплочен пат во светот, се знае и за што се користел

Read more

Живот

Конзервирана храна што може сериозно да му наштети на вашето здравје

Read more

10 навики на најуспешните луѓе во светот, на една Опра особено се придржува

Read more

Бизарен случај: Уапсен Босанец откако синот хомосексуалец го обвинил за принуден брак

Read more

Што никогаш не смеете да правите ако користите електрична греалка?

Read more
 

Магазин

Конзервирана храна што може сериозно да му наштети на вашето здравје

Читај повеќе
  • play_arrow

Запознајте го Кристијано МекДоналдо

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Читај повеќе

10 навики на најуспешните луѓе во светот, на една Опра особено се придржува

Читај повеќе

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Читај повеќе

Бизарен случај: Уапсен Босанец откако синот хомосексуалец го обвинил за принуден брак

Читај повеќе

Како јадењето јајца може да влијае на слабеењето?

Читај повеќе

Зошто не треба да јадеме после 20 часот?

Читај повеќе

Зошто ни се потребни престапни години и како настанале?

Читај повеќе