101-годишен поранешен чувар во нацистички логор осуден на пет години затвор

Германски суд денеска осуди 101-годишник на пет години затвор за помагање и поттикнување на убиството на илјадници затвореници во нацистичкиот концентрационен логор Заксенхаузен за време на Втората светска војна.

За време на судењето во Бранденбург, западно од Берлин, обвинетиот негираше дека бил чувар во логорот.

Обвинителството, меѓу другите докази, приложи документи со име, датум и место на раѓање кои одговараат на обвинетиот, а припаѓаат на чувар на нацистичката паравоена организација СС (акроним од германскиот збор Schutzstaffel - заштитен одред).

Повеќе од 200.000 луѓе биле приведени во концентрациониот логор во близина на Берлин од летото 1936 година, кога бил изграден, до крајот на Втората светска војна во 1945 година.

Нацистичкиот концентрационен логор Заксенхаузен за време на Втората светска војна и денес

Меѓу уапсените имало политички противници на нацистичкиот режим и членови на малцинските групи Евреи и Роми прогонувани од нацистите. Десетици илјади затвореници умреле од глад, болести, принудна работа и медицински експерименти како дел од систематскиот план за истребување.

Поради возраста, обвинетиот можел да присуствува на судењето само ограничено, односно приближно два и пол часа секој ден.

реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Експертите многу јасно објаснија дали треба да се тушираме наутро или навечер

Read more

Свет

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Зеленски: Војната на Русија против Украина мора да заврши со ослободување на Крим

Read more

Минатиот јули еден од најтоплите досега забележани во светски рамки

Read more

Американците успешно извадија F-18 авион потонат 2.900 метри во Медитеранот

Read more
 

Вести

Во ИЈЗ се проверува дали пациент од Кичево има мајмунски сипаници

Читај повеќе

На Табановце за излез се чека 90 минути, на Пелинце еден час

Читај повеќе

Пронајден човечки труп кај железничката станица во Зелениково

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 693 новозаразени, 826 оздравен и 2 починати

Читај повеќе

Викендов ново прскање против комарци во Скопје

Читај повеќе

Бугарија објави тендер за дел од автопатот кон границата со Северна Македонија

Читај повеќе
  • filter

Фестивалот МакеДокс од 18 до 25 август во Скопје

Читај повеќе

Илон Маск продава акции од Tesla од страв да не мора да го купи Twitter

Читај повеќе

Основната каматна стапка останува на ниво од 2,5%

Читај повеќе