101-годишна Италијанка по трет пат заразена со COVID-19

Докторите во Италија ѝ се воодушевуваат на отпорноста на баба Марија која три пати се заразува со коронавирусот и секој пат излегува како победник.

Марија Орсингер има 101 година и ги преживеала шпанскиот грип и Втората светска војна, а сега и COVID-19 и тоа три пати. Таа првпат се зарази уште во февруари во првите денови од пандемијата во Европа.

„Во февруари мајка ми беше хоспитализирана во 'Сондало' каде потоа докторот ни рече дека е најстариот пациент кој се опоравил и дека дури и многу лесно поминала. Дишела сама и немала температура“, раскажува ќерка ѝ Карла.

Баба Марија потоа во јули го прослави својот 101 роденден.

#BuoneNotizie Maria Orsingher, 101 anni, ha sconfitto la Spagnola è sopravvissuta alla guerra e ora, finalmente, ha...

Posted by Lombardia Notizie Online on Sunday, November 29, 2020

За жал, во септември повторно била хостипализирана и позитивна на короната по што 18 дена била под медицинска нега. Сепак, докторите велат дека се вчудоневидени од нејзината отпорност бидејќи хоспитализацијата всушност не била потребна, туку само како претпазливост поради нејзината возраст.

Минатиот петок 101-годишната баба по трет пат излегла позитивна. Овој пат Марија е асимптоматска и се наоѓа во својот дом.

Родена е на 21 јули 1919 година во селото Гаџо, северно од Милано близу границата со Швајцарија.

реклама

Девојче почина поради предизвик на TikTok, започната истрага во Италија

Read more

Прилог за изградбата на Треска од 1978 година

Read more

Еден човек го има добитното лото ливче од 1 милијарда долари во САД

Read more

Категорично ги отфрламе невистините дека придавката „македонски“ се заменува со уставното име, велат од Комисијата

Read more

Чек дис аут

Пештера Убавица: Заспаната убавица во средиштето на планината Буковиќ се разбуди

Read more

Еден човек го има добитното лото ливче од 1 милијарда долари во САД

Read more

Фејл компилација на неделата

Read more

Како изгледа денес пазарот во Вухан од каде почна короната?

Read more
 

Магазин

  • filter

Пештера Убавица: Заспаната убавица во средиштето на планината Буковиќ се разбуди

Читај повеќе

Еден човек го има добитното лото ливче од 1 милијарда долари во САД

Читај повеќе

Она кога Град Скопје ќе се обидат да бидат кул

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Почина легендарниот водител Лари Кинг

Читај повеќе

Вкусен колач од само 4 состојки

Читај повеќе

Совети за поголема делотворност на зелениот сок

Читај повеќе

Пет секс предизвици што треба да ги пробате во 2021

Читај повеќе

Бил Гејтс прими вакцина против коронавирус

Читај повеќе