1.069 нови случаи на COVID-19, 29 починати и 1.242 оздравени

Во последните 24 часа се направени 3.012 тестирања, а регистрирани се 1.069 нови случаи на COVID-19.

По градови:
-Скопје 489
-Куманово 60
-Дебар 3
-Штип 42
-Прилеп 81
-Тетово 36
-Струга 36
-Велес 36
-Битола 37
-Охрид 41
-Кавадарци 37
-Гостивар 42
-Гевгелија 9
-Струмица 30
-Крива Паланка 13
-Радовиш 4
-Крушево 2
-Кочани 10
-Пробиштип 1
-Демир Хисар 2
-Македонски Брод 5
-Берово 3
-Валандово 3
-Виница 2
-Делчево 7
-Кратово 1
-Свети Николе 6
-Кичево 10
-Ресен 3
-Неготино 18

Починати се 29 лица, седум пациенти од Скопје (82, 67, 78 83, 70, 66 и 56г), тројца од Куманово (63, 78 и 62г), четири од Прилеп (73, 65, 76 и 59г), еден пациент од Тетово (62г), двајца од Битола (66 и 85г), еден од Кавадарци (76г), четири пациенти од Гостивар (69, 69, 70 и 58г), тројца од Гевгелија (73, 75 и 71г), двајца од Струмица (63 и 77г), еден пациент од Радовиш (67г) и еден од Неготино (60г). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 1.242 оздравени пациенти од:
-Скопје 326
-Куманово 111
-Штип 36
-Прилеп 69
-Тетово 67
-Струга 50
-Велес 51
-Битола 78
-Охрид 55
-Кавадарци 27
-Гостивар 98
-Гевгелија 15
-Струмица 65
-Радовиш 4
-Крушево 3
-Кочани 33
-Пробиштип 5
-Демир Хисар 13
-Македонски Брод 3
-Пехчево 2
-Берово 3
-Валандово 7
-Виница 14
-Кратово 3
-Свети Николе 10
-Кичево 68
-Ресен 12
-Неготино 14

Досега во земјата се направени вкупно 335.298 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 62.945, бројката на оздравени пациенти е 40.188, на починати е 1.792, а бројот на активни случаи изнесува 20.965.

реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Беровец лажел дека е киднапиран и изнудил 10.000 евра од татко му

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Спасовски: Секогаш ќе се најде некој мангуп за да се пофали на социјалните мрежи и да покаже дека е интересен

Read more

Македонија

Нови 361 заразени, починати 14, оздравени 2.116 лица

Read more

Активен 16.231 случај со COVID-19, расте бројот на оздравени пациенти

Read more

Облачно со повремени сончеви периоди и ветер, снег во јужните делови

Read more

Новопримените професионални војници дадоа свечена заклетва

Read more
 

Вести

Нови 361 заразени, починати 14, оздравени 2.116 лица

Читај повеќе

Кој е Армин Лашет, човекот кој би можел да ја наследи Ангела Меркел?

Читај повеќе

Беровец лажел дека е киднапиран и изнудил 10.000 евра од татко му

Читај повеќе
  • play_arrow

Откриени гости и странски државјанки во угостителски објект со забрана за работа во Охрид

Читај повеќе

Приведени три лица од гостиварско поради трговија со кокаин

Читај повеќе

Пристигнаа милион кинески вакцини во Србија, новинарите со приоритет во вакцинацијата

Читај повеќе

Дутерте: Претседателската работа не е за жени

Читај повеќе

Во Скопје санкционирани 219 возачи, 18 за возење без возачка дозвола

Читај повеќе

Почна најмасовната вакцинација против COVID-19 во светот

Читај повеќе