107 нови случаи од 1668 тестирања, 19 лица починаа од COVID-19

Од направени 1668 тестирања, за последните 24 часа, регистрирани се 107 нови лабораториски позитивни случаи на SARS CoV-2, со што вкупната бројка на активни лица со COVID-19 изнесува 6.759. Оздравени се 247 пациенти, а пријавени се 19 починати лица или вкупно од почетокот на пандемијата 6.964 починати од коронавирусот.

Министерството за здравство информираат дека од позитивните најмногу се во Скопје – 83, Прилеп – 6, Куманово и Кавадарци – по 4, Битола – 3, Неготино – 2, Штип, Кичево, Кочани, Гевгелија и Пробиштип – по 1.

Од починатите, 12 се од Скопје, на возраст 86г, 84, 80г, 75г, 75г, 73г, 67г, 65г, 63г, 57г, 48г и 39г, две починати лица од Куманово 71г и 42г и по едно починато лице од Богданци 70г, Велес 73г, Гевгелија 69г, Кичево 69г и Македонска Каменица 87г. Сите пријавени лица се починати во болнички услови. 

Дополнително, согласно Регистарот, умрени лица со дијагноза COVID-19 од Мој Термин, од Министерството соопштија дека пријавени се уште пет починати лица, со датум на смрт од 16 септември 2021 до 4 октомври 2021 година. Од нив двајца починати се од Скопје, и по едно починато лице од Тетово, Гевгелија и Велес, на возраст од 59 до 79 години. Од пријавените лица три се починати во болнички услови, а две во домашни услови.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 197.197. Бројката на оздравени пациенти е 183.474, на починати е 6.964, а бројот на активни случаи изнесува 6.759. 

реклама

Марихуана или алкохол: Што е поштетно?

Read more

Еврото какво што го знаеме наскоро заминува во историјата

Read more

Солзи и 8 часа сведочење: Жртва на Епстин зборуваше за „оргиите“ во авионот „Лолита експрес“

Read more

Првата капсула за евтаназија одобрена во Швајцарија

Read more

Македонија

Нови 375 случаи на COVID-19 од 2.744 тестирања , 507 оздравени и 9 починати

Read more
Фото: Кајгана

Зголемени трошоците на живот во ноември

Read more

ИЈЗ: Намален бројот на новозаболени и на смртни случаи во текот на минатата недела

Read more

Мицкоски: Очекувам старт на преговорите со ЕУ за нешто повеќе од една недела

Read more
 

Вести

Првпат по 11 години Меркел не е меѓу највлијателните жени според Forbes

Читај повеќе

Полска воведува задолжителна вакцинација

Читај повеќе

Нови 375 случаи на COVID-19 од 2.744 тестирања , 507 оздравени и 9 починати

Читај повеќе

Русија повика да не се политизираат Олимписките игри

Читај повеќе

Сообраќајка кај Мавровка, повредени четири лица

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Зголемени трошоците на живот во ноември

Читај повеќе

Кривична против кавадарчанка, подигала пари од туѓа кредитна картичка

Читај повеќе

ИЈЗ: Намален бројот на новозаболени и на смртни случаи во текот на минатата недела

Читај повеќе

Мицкоски: Очекувам старт на преговорите со ЕУ за нешто повеќе од една недела

Читај повеќе