109 нови случаи на COVID-19, еден починат

Во последните 24 часа се направени 762 тестирања, а регистрирани се 109 нови случаи на COVID-19 во земјава.

По градови:
- Скопје 20
- Куманово 16
- Штип 13
- Прилеп 1
- Тетово 3
- Струга 2
- Велес 4
- Битола 1
- Охрид 2
- Кавадарци 15
- Гостивар 10
- Гевгелија 1
- Радовиш 2
- Демир Хисар 1
- Македонски Брод 2
- Виница 3
- Свети Николе 5
- Кичево 7
- Неготино 1

Почината е една пациентка од Скопје во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 422 оздравени пациенти. По градови:
- Скопје 173
- Куманово 28
- Штип 93
- Прилеп 8
- Тетово 23
- Струга 36
- Охрид 15
- Гостивар 28
- Радовиш 1
- Крушево 2
- Кочани 1
- Пробиштип 3
- Демир Хисар 1
- Македонски Брод 1
- Свети Николе 3
- Кичево 1
- Ресен 5

Досега во земјата се направени вкупно 115.590 тестирања на COVID-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 11.942, бројката на оздравени пациенти е 8.087, на починати е 528, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.327.

реклама

Ветерани на ОВК го блокираа седиштето на организацијата и фрлаа флаши кон припадниците на ЕУЛЕКС

Read more

Еротски колаж

Read more

AstraZeneca нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

Read more

Искрени илустрации во кои ќе се препознае секоја девојка

Read more

Македонија

Од понеделник почнува етапната исплата на септемвриските пензии

Read more

Нови 143 случаи, 9 лица починаа од COVID-19

Read more

Спасовски: Кривична пријава и суспензија за полицаецот од Битола кој нападна Ром

Read more

УХМР: Од утре локални поројни дождови

Read more

Вести

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Од понеделник почнува етапната исплата на септемвриските пензии

Читај повеќе

Ветерани на ОВК го блокираа седиштето на организацијата и фрлаа флаши кон припадниците на ЕУЛЕКС

Читај повеќе

Возач и мигрант ранети при обид да избегаат од полицијата

Читај повеќе

20-годишно момче загина во несреќа на Галичица

Читај повеќе

Нови 143 случаи, 9 лица починаа од COVID-19

Читај повеќе

Одбраната на „Монструм” ќе поднесе крвична пријава против вештакот Снежана Николовска

Читај повеќе

Руските банки рекордно вложуваат во злато

Читај повеќе

МНТ ги рефундира билетите за откажаните претстави поради пандемијата

Читај повеќе