11 најдобри фотографии од дивиот свет за 2022 година

Меѓу фотографиите кои ја добија престижната титула најдобри кога станува збор за темата див свет се и оние што ги направија фотографите на National Geographic.

Карине Ајгнер

Во јужниот дел на Тексас, пчелите Diadasia australis се изведуваат под земја во мали јами исполнети со полен. Мажјаците прво излегуваат од јамињата, а потоа ги чекаат женките. Штом главата ќе им излезе од земјата, тие почнуваат да се извртуваат.

Виткањето на пчелите кои се парат е „нешто што луѓето често не успеваат да го видат“, вели Карине Ајгнер, фоторепортерка од Вашингтон и соработник на National Geographic.

Меѓутоа, поради оваа фотографија тоа сега ќе го видат многу луѓе. Фотографијата на Ајгнер, направена пролетта 2021 година, и ја донесе посакуваната титула фотограф на годината за диви животни - награда што ја доделува Природонаучниот музеј во Лондон.

Друг фотограф на National Geographic, исто така, освои почести на церемонијата. Сликата на Брент Стиртон од планински горила кој умира му донесе награда во категоријата фото-новинарство.

Брент Стиртон

Други фотографии кои стигнаа до самиот врв:

Дмитриј Ках
Џунџи Такасаго
Лоран Балеста
Карине Ајгнер
Даниел Мидерос
Хосе Хуан Ернандес Мартинес
Фернандо Константино Мартинес Белмар
Ричард Робинзон
Тони Ву
реклама

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Read more

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Голем неделен хороскоп од 17 до 23 јуни

Read more

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more

Фото

Canon потврди: Доаѓа моќниот EOS R1

Read more

Poetry Camera ги претвора фотографиите во поезија

Read more

Фотографијата со заспаната поларна мечка ја доби наградата за најдобра на годината

Read more

Презентирана акционата камера Insta360 GO 3, чини од 430 евра

Read more
 

Гик

Пеколно лето: Зошто е важно да го заштитите телефонот од прегревање?

Читај повеќе

Apple планира потенки iPhone, MacBook Pro и Apple Watch

Читај повеќе

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Читај повеќе

Voyager 1 се „разбуди“ и повторно испраќа податоци

Читај повеќе

Во Австралија откриени коски на летечки диносаурус со масивен јазик

Читај повеќе

Грчки археолози открија мистериозна тркалезна градба стара 4.000 години

Читај повеќе

Нова студија открива: Дали видео игриците се добри или лоши за менталното здравје?

Читај повеќе

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Читај повеќе
  • filter

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Читај повеќе