11 најневеројатни подводни откритија

Водните пространства на планетава опфаќаат околу 70% од површината, но само 5% од длабочините се истражени. Тоа значи дека таму долу постои цел еден свет полн со тајни и мистерии кои чекаат да бидат откриени.

На пример, многу злато, сребро и скапоцени камња вредни 20 милијарди долари беа откриени во потоната шпанска галија откриена близу бреговите на Колумбија.

Но, всушност нуркачите наоѓаат злато и други сакпоцености на морското дно навистина често. Многу поинтересни откритија се оние од типот на локалитетот Јонагуни во водите крај брегот на островот Рјукју, Јапонија. Станува збор за огромни масивни камења на длабочина од 26 метри. Таму нуркачите открија контури на пирамиди, улици и скалила. Целата структура е голема колку една половина од фудбалско игралиште. Многумина веруваат дека овие остатоци се од митските цивилизации од континентите Му или Лемурија.

Тимот на BrightSide по тој повод состави листа на 11 неверојатни подводни откритија за кои сонува секој нуркач.

Remote video URL
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Чек дис аут

Канаѓанец го собори светскиот рекорд за брзо јадење лути пиперчиња

Read more

Лука подучува: Што е прав пармезан и зошто да не користите било каков

Read more

Хороскопски знаци кои се склони кон теории на заговор

Read more

Баба Елда да ве научи како правилно се отвора пакување шпагети

Read more
 

Магазин

Кое време од денот е најдобро за секс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Канаѓанец го собори светскиот рекорд за брзо јадење лути пиперчиња

Читај повеќе

Зошто треба да ја миеме бананата пред да ја излупиме?

Читај повеќе

Лекари објаснија што се случува во телото кога ќе се откажеме од кафе

Читај повеќе
  • filter

Ретро-футуризам: Илон Маск гради мегабензинска станица со кино и ресторани каде ќе работат роботи

Читај повеќе

Заеднички живот: Дали сте подготвени да се преселите под ист покрив?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
  • filter

Скопски моден фестивал и Моден викенд Скопје го размрдаа модерно Скопје

Читај повеќе

Особини по кои ќе ги препознаете емоционално незрелите родители

Читај повеќе