12 интересни факти за Холандија

Кога ќе слушнете Холандија веројатно помислувате на лалиња, ветерници, велосипеди, но има и други интересни факти кои треба да ги знаете за оваа држава.

1. Холандската химна е една од најстарите во светот. Текстот и музиката настанале уште во 16. век, а во неа кралот изразува верност на шпанската круна.

2. Дури 87 отсто од граѓаните говорат англиски јазик, а 66 проценти од населението зборуваат и германски јазик.

3. Ширум земјата има повеќе од 1000 ветерници кои потекнуваат од 19. век.

4. Холандија е позната по лалињата. Се одгледуваат повеќе од 1500 видови.

5. Дури 26% од територијата се наоѓа под нивото на морето.

6. Националната боја е портокалова и покрај тоа што ја нема на знамето.

7. Холандија е првата земја во светот која ги одобри истополовите бракови.

8. 40 отсто од населението се атеисти.

9. Најгусто населена земја во Европа.

10. Земја во која има повеќе велосипеди отколку луѓе – 18 милиони велосипеди.

11. Холанѓаните пијат по 3 кафиња на ден.

12. Лалињата се увезени во 16 век од Турција и оттогаш трае нивната опседнатост со ова цвеќе.

Тагови
реклама

На почетокот на ноември ни се заканува медиумски мрак

Read more

Три хороскопски знаци кои најтешко ја поднесуваат самоизолацијата

Read more

Зошто Apple ја крие оваа фантастична опција на iPhone 12?

Read more

Цицлест четврток

Read more

Чек дис аут

Норвешка: 24 интересни факти за најсеверната земја во Европа

Read more

Франција е кралица на кружните текови

Read more

Руски диви „хакери“ бираат победник помеѓу Трамп и Бајден

Read more

Што се крие во обелискот во Вашингтон?

Read more

Магазин

Најмудрите цитати на Бил Гејтс - за вакцините, за знаењето, за животот

Читај повеќе
  • filter

Норвешка: 24 интересни факти за најсеверната земја во Европа

Читај повеќе

Франција е кралица на кружните текови

Читај повеќе
  • play_arrow

Јапонски експериментален воз достигна брзина од 382 км/ч

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пита со шампињони и моцарела

Читај повеќе
  • play_arrow

Руски диви „хакери“ бираат победник помеѓу Трамп и Бајден

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои најтешко ја поднесуваат самоизолацијата

Читај повеќе
  • filter

Идеи за есенски декорации за домот

Читај повеќе

Кои се најчитаните книги на сите времиња?

Читај повеќе