12 причини за лош здив - можe да укажуваат на сериозен здравствен проблем

Знаете дека е време да се освежите кога ќе почувствувате дека здивот не ви мириса добро.

Ги четкате забите секое утро и навечер, користите конец за заби еднаш дневно и џвакате гуми за џвакање, течност за плакнење на устата - па зошто сè уште страдате од лош здив? Можеби тоа е здравствен проблем.

Стоматологот Ками Хос открива 12 причини зошто некој може да има лош здив, пренесува The Healthy.

1. Рефлукс на киселина

Рефлуксот на киселината е предизвикан од желудочната киселина која тече назад во хранопроводникот, што може да донесе и несварена храна со себе... придружена со кисел мирис.

2. Бронхитис

Кога ќе ви се заразат бронхиите, тие отекуваат и завршувате со страшна кашлица, затнати сте, имате смрдлива слуз и лош здив.

3. Дехидратација

Ако сте дехидрирани, вашето тело може да не произведува доволно плунка, што предизвикува сува уста и вишок бактерии во устата.

4. Дијабетес

Овој недостаток на инсулин предизвикува вашето тело да согорува масти наместо шеќер, кој произведува кетони, како ацетон, во вашето тело. Ако здивот ви мириса на овошје или лак за нокти, можеби имате дијабетес.

5. Исхрана

Исхраната богата со кромид и лук носи силни антиоксиданси, но веројатно и лош здив. Со добро орално здравје, ова обично не е причина за загриженост. Сепак, исхраната со малку јаглехидрати може да предизвикаат ослободување на кетони како ацетон, исто како кај дијабетес.

6. Инфекции

Секоја инфекција на носот, синусите, грлото или крајниците може да предизвика лош здив.

7. Проблеми со бубрезите

Ако вашите бубрези не работат правилно, тие не можат правилно да ги филтрираат минералите од крвта, што предизвикува нивно таложење во вашето тело. Поради ова, вашиот здив може да мириса на амонијак или дури да ве потсети на мирисот на урина.

8. Проблеми со црниот дроб

Кога вашиот црн дроб не работи правилно, не може да го регулира шеќерот во крвта или да ги филтрира токсините од крвта. Ова може да предизвика лош здив со сладок мирис.

9. Лекови

Некои лекови предизвикуваат сува уста, додека други ослободуваат хемикалии во вашето тело кои можат да предизвикаат лош здив.

10. Пневмонија

Оваа инфекција може да биде вирусна или бактериска, но акумулацијата на течност во белите дробови може да мириса - и ако ја искашлате, мирисот ќе се пренесе во вашиот здив.

11. Постназална слуз

Ако слузта се насобира во задниот дел на грлото, таа може да стигне до устата или да се собере околу крајниците, предизвикувајќи лош здив.

12. Употреба на тутун

Употребата на тутунски производи предизвикува акумулација на супстанции што предизвикуваат мирис во устата, дишните патишта и белите дробови, а предизвикува и сува уста. Може да предизвика и орални заболувања, кои исто така можат да предизвикаат лош здив.

реклама

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Здравје

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Read more

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Read more

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Read more

5 витамини за здрави заби и непца што треба да ги внесувате секој ден

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе