13 членови на исто семејство починаа откако јаделе отровна каша

Макфакс
/ 31.05.2023 / 18:38

Тринаесет членови на исто семејство починале во Намибија откако јаделе каша, за која властите веруваат дека станала токсична кога се измешала со талог останат од домашно пиво.

Државната телевизија јавува дека уште четири лица се во критична состојба во болница.

Министерството за здравство и социјални услуги на Намибија соопшти дека било известено за инцидентот во село на истокот на земјата. Се вели дека 18 членови на истото домаќинство, на возраст меѓу 2 и 33 години, консумирале отровна каша направена од брашно од просо измешано со исушен и изматен ферментиран талог локално познат како mundevere.

„Седумнаесет членови на домаќинството на 27 мај се појавија во окружната болница во Ниџангана со знаци и симптоми на труење со храна. Поради критична состојба, 13 од нив се испратени во болницата во Рунду“, се наведува во соопштението.

Министерството, исто така, соопшти дека се земаат дополнителни примероци за тестирање за труење со алкохол.

реклама

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Read more

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Свет

Државата им ги одзема децата на мафијашите во Италија

Read more

Полскиот премиер до Зеленски: Не ги навредувај Полјаците

Read more

Во САД откриени делови од мотори за авиони без сертификат, истрага е спроведена и во Европа

Read more

Нагорно-Карабах по примирјето: Преговори без резултати и остри предупредувања до Азербејџан од ОН

Read more
 

Вести

  • filter

Чекална во Центар

Читај повеќе

Во Загреб пристигнаа налози за апсење, Грците бараат екстрадиција на уште десет навивачи

Читај повеќе

Државата им ги одзема децата на мафијашите во Италија

Читај повеќе

Полскиот премиер до Зеленски: Не ги навредувај Полјаците

Читај повеќе

Сончево време со температура до 35°C

Читај повеќе

Косово врие од лажни евро монети – уапсени и лица од Македонија

Читај повеќе

Георгиевски до Груевски: Сè што ми направи мене, сега ти го прават тебе

Читај повеќе

Бислимоски: Ако не се постави цевководот на мостот Беласица, ќе имаме ценовно цунами со парното греење

Читај повеќе

Фрлени бомби врз три куќи на српски политичари во Косово

Читај повеќе