14-годишно момче познато како „Ел Чапито“ уби осум луѓе во Мексико

Мексиканските власти уапсија 14-годишно момче со прекар „Ел Чапито“ за убиство на осум лица поврзани со дрога, во близина на Мексико Сити, соопшти федералниот оддел за јавна безбедност во четвртокот.

Момчето отворило оган врз семејство во сиромашното предградие на Мексико Сити Чималхуакан, возејќи се на мотоцикл. За убиството, исто така, е уапсен уште еден човек, а други седум членови на бандата се уапсени под обвинение за дрога.

За време на нападот жртвите правеле забава во нивниот дом, а ранети се и пет возрасни и две деца. Најверојатно тоа било роденденска забава.

Името на момчето не е објавено, но неговиот прекар „Малиот Чапо“ очигледно е референца на затворениот нарко бос Хоакин „Ел Чапо“ Гузман.

Мотивот за убиството не е објавен во јавноста, но нарко бандите во Мексико често се занимаваат со киднапирања и нарачани убиства. Тие убиваат и ривали кои продаваат дрога на нивна територија или луѓе кои собираат пари од нив.

Децата убијци за жал не се нешто ново во Мексико. Во 2010 година, војниците уапсија 14-годишно момче со прекар „Ел Пончис“, кое тврдеше дека бил киднапиран на 11-годишна возраст и принуден да работи за Картелот Јужен Пацифик, огранок на бандата отцепена Белтран Лејва. Тој рече дека учествувал во најмалку четири обезглавувања.

По апсењето, момчето, идентификувано од властите само како Едгар, им кажа на новинарите дека бил дрогиран и му се заканувале.

Исто така во четвртокот, обвинителите во северната погранична држава Сонора соопштија дека уапсиле жена поврзана со дури девет убиства во пограничниот град Мексикали.

реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Свет

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Очекуваниот животен век во ЕУ намален во 2021 година на 80,1, кај нас на 73,2 години

Read more

Кој всушност користи муниција со осиромашен ураниум и колку е таа опасна?

Read more

Украински командант најави контраофанзива

Read more
 

Вести

Спречен транспорт на дрога вредна 100.000 евра, претреси во Арачиново, приведени двајца дилери

Читај повеќе

Се прават анализи кои цени можат да се ограничат, без да има дисбаланс на пазарот

Читај повеќе

Поскапе патарината во Србија

Читај повеќе

При полициска акција на наплатна рампа кај Тетово запленето големо количество дрога

Читај повеќе

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ковачевски ја повика Бугарија да ги почитува пресудите на Судот за човекови права во Стразбур

Читај повеќе

Очекуваниот животен век во ЕУ намален во 2021 година на 80,1, кај нас на 73,2 години

Читај повеќе

УЈП: Апликацијата МојДДВ е прилагодена за скенирање до 2.100 денари

Читај повеќе

Кој всушност користи муниција со осиромашен ураниум и колку е таа опасна?

Читај повеќе