15 најдобри филмови со Кијану Ривс

Во долгогодишната кариера, Кијану Ривс докажа дека може сè – да глуми од комедии до филмови со премногу акција.

Иако со глума се занимава веќе 4 децении, се чини дека во последните неколку години особено постигна успех.

Глумецот се држи подалеку од очите на јавноста, а режисерите го опишуваат како исклучително вредна личност. Канадскиот актер е роден во Бејрут, Либан, од татко роден на Хаваи со кинеско потекло и мајка со потекло од Велика Британија. Израснал во повеќе земји во светот, живеел во Њујорк, во Сиднеј и во Австралија пред неговото семејство да се пресели во Торонто.

Почнал да се занимава со глупа на 9-годишна возраст, а одлучил дека ќе се посвети на актерството на 15 години. Пред тоа размислувал да биде професионален хокеар, а сакал да игра за канадскиот олимписки тим.

Ривс се појави во повеќе од 70 филмови. Ова се неговите 15 најдобри:

Dangerous Liaisons(1988)
Remote video URL
River’s Edge(1986)
Parenthood
Bill & Ted face the music
Remote video URL
Under the Influence
Always be my maybe
John Wick
Remote video URL
Point Break
Much Ado About Nothing
A Scanner Darkly
Remote video URL
Speed
Something’s Gotta Give
Remote video URL
Bill & Ted’s Excellent Adventure
My Own Private Idaho
Matrix
Remote video URL
Тагови
реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Филм & ТВ

Пред Нова година почнува 6. сезона на „Преспав“

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Линдзи Лохан се сврши со банкар од Дубаи

Read more

Топ 10 филмски интерпретации на принцезата Дијана

Read more
 

Сцена

  • filter

Пред Нова година почнува 6. сезона на „Преспав“

Читај повеќе

Кои музичари останаа најбогати и покрај пандемијата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

Линдзи Лохан се сврши со банкар од Дубаи

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 филмски интерпретации на принцезата Дијана

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 женски групи кои повеќе не постојат

Читај повеќе
  • play_arrow

Студент од Северна Кореја осуден на смрт поради криумчарење на серијата „Squid Game“

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлер за новиот филм „American Refugee“

Читај повеќе
  • play_arrow

Новиот документарец за Битлси го демистифицира распаѓањето на Фамозната четворка

Читај повеќе