15 најголеми палати на Земјата

Повеќето од нас живеат во станови и куќи и ако имаме среќа, ќе можеме да  надградиме, а можеби дури и да се преселиме во поголем дом. Но, некои луѓе живеат на големи имоти во вид на комплекси составени од повеќе градби и разни дополнителни елементи како спортски терени, базени, градини и слично.

Но, што е со ултрабогатите луѓе? Луѓе како светски лидери и членови на кралски семејства – тие најчесто живеат во палати. Имаат персонал кој ќе се грижи за секоја нивна потреба и уживаат во градби дизајнирани во архитектонски стилови кои ја рефлектираат културата и географијата од готика до барок. Повеќето од овие палати се апсолутно неверојатни. Но, има некои кои се и подобри, и поголеми од другите, со стотици и стотици соби и хектари простор. Затоа, придружете ни се во денешното видео, каде што гледаме 15 од најголемите палати на Земјата!

реклама

Архитектура

Најдобрите 15 мегапроекти во Њујорк

Read more

15 најневеројатни древни градби низ светот

Read more

15 најлоши дизајни на куќи

Read more

Поглед во најмалиот стан во Њујорк - се изнајмува за 2.000 долари месечно

Read more

Нови видеа

play_arrow

Ослободете се од подбрадокот со неколку лесни вежби

Read more
play_arrow

15 неверојатни откриени артефакти

Read more
play_arrow

Најдобрите 15 мегапроекти во Њујорк

Read more
play_arrow

Рецепти за вегански десерти што не се печат

Read more
play_arrow

15 најопасни диносауруси што некогаш живееле

Read more
play_arrow

Фејл компилација: Брзо и валкано

Read more
play_arrow

7 фудбалери кои се GOAT за два клуба

Read more
play_arrow

Топ 15 најчудни метеоролошки феномени

Read more
play_arrow

Фејл компилација: Глупост пуштена на најјако

Read more
play_arrow

15 најневеројатни древни градби низ светот

Read more
play_arrow

15 најопасни тематски паркови во светот

Read more
play_arrow

Netflix објави трејлер за мини-серијата Echoes

Read more