15 ретки облаци и причините зошто се формираат

Облак е видлива маса на кондензирани капки или замрзнати кристали во атмосферата над површината од Земјата или некое друго планетaрно тело.

Гранката од метеорологијата која се занимава со проучување на облаците се нарекува нефологија.

На Земјата кондензираната материја всушност е водена пареа, која формира мали капки или кристали на мраз, најчесто со големина на пречникот од 0.01 mm. Групирани милијарди капки односно кристали формираат облак, кој е видлив објект во атмосферата.

Има стотици различни типови на облаци. Повеќето личат едни на други, но има некои облаци што се појавуваат толку ретко, што само неколку луѓе ги имаат видено со свои очи. Некои успеале да ги „фатат“ на фотографија или снимка.

Remote video URL
Тагови
реклама

Мајка во Шведска 28 години го држела синот во заробеништво

Read more

Убавица на денот: Хајди Греј

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Низ фотографии: Пеколни температури во Австралија

Read more

Наука

Сѐ поблиску сме до супермасивна црна дупка: Што значи тоа?

Read more

Марс го погодиле катастрофални поплави, тврдат научниците

Read more

Универзумот наместо да се лади, се загрева: Дали ќе има „Големо спалување“?

Read more

Можат ли кучињата да намирисаат COVID-19?

Read more

Гик

  • play_arrow

Chang’e 5 успешно слета на Месечината

Читај повеќе

Избришавте СМС порака по грешка? Еве како да ја вратите назад

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да ја користите опцијата Watch Together на Messenger?

Читај повеќе

Сѐ поблиску сме до супермасивна црна дупка: Што значи тоа?

Читај повеќе

Moderna побара итна регистрација на вакцината против COVID-19

Читај повеќе

Неколку работи кои никогаш не треба да ги пребарувате на интернет

Читај повеќе

Ако ништо не научиме од оваа криза, ќе доживееме уште полоша, вели Рајан од СЗО

Читај повеќе
  • filter

Марс го погодиле катастрофални поплави, тврдат научниците

Читај повеќе

Научниците измислија заштитни ракавици што се распаѓаат за неколку недели

Читај повеќе