15-те најимпресивни библиотеки во светот

Библиотеката е збирка на материјали, книги или медиуми кои се достапни за употреба, а не само за изложување. Библиотеката обезбедува физички или дигитален пристап до материјали и може да биде физичка локација или виртуелен простор, или и двете. Збирката на библиотеката може да вклучува печатени материјали и други физички ресурси во многу формати како што се ДВД, ЦД и касета, како и пристап до информации, музика или друга содржина што се чува во библиографските бази на податоци.

Библиотеката, која може многу да се разликува по големина, може да биде организирана за употреба и одржувана од јавно тело како што е владата; институција како што е училиште или музеј; корпорација; или приватно лице. Покрај обезбедувањето материјали, библиотеките обезбедуваат и услуги на библиотекари кои се обучени и експерти за наоѓање, избирање, циркулирање и организирање на информации и за толкување на потребите за информации, навигација и анализа на многу големи количини на информации со различни ресурси.

Денеска ги разгледуваме 15-те најимпресивни библиотеки во светот.

реклама

Книги

Павлина Атанасова вечерва ја промовира стихозбирката „Карпа во морето“  

Read more

Кога Лидија на Зоки Поки би пораснала и би станала поетеса

Read more

Марија Велинова в сабота ја промовира стихозбирката „Омарнина што омалаксува“

Read more

КАЈГАНА препорака за читање: „Не одам никаде“ од Румена Бужаровска

Read more

Нови видеа

play_arrow

7 најлоши фудбалски позајмици на сите времиња

Read more
play_arrow
Зачинето пилешко со црвен пипер

Зачинето пилешко со црвен пипер

Read more
play_arrow

Рецепт на денот: Свински кременадли во путер со лук

Read more
play_arrow

Најголемо промашување во секој тим од Премиер лигата оваа сезона

Read more
play_arrow

Искрен трејлер за Super Mario Bros. Movie

Read more
play_arrow

Топ 10 најсмешни блупери на Џим Парсонс како Шелдон

Read more
play_arrow

Токсична позитивност: Вистината зад зависноста од самопомош

Read more
play_arrow

Што ако во вселената би можело да се дише?

Read more
play_arrow

10 неверојатни факти за вселената

Read more
play_arrow
33 трикови што им заштедуваат време и нерви на родителите

33 трикови што им заштедуваат време и нерви на родителите

Read more
play_arrow

Рецепт на денот: Пилешко со путер и лук

Read more
play_arrow

Кауч леташе над Анкара

Read more