15 воени пронајдоци кои го променија светот

Уште од формирањето на првите армии, земјите инвестирале многу во истражување и развој за да ги победат своите непријатели. Во 2018 година, само САД потрошија над 42 милијарди долари во потрага по нови технологи. Иако тие првично требаше да имаат воена примена, многу од нив се покажало дека имаат и цивилна употреба. Всушност, некои од работите на кои најмногу се потпираме во секојдневниот живот влечат корени во овие проекти и, без нив, светот би бил многу поинаков. Од подготовка на храна, до одговор во итни случаи, патувања, па дури и временска прогноза, ова се 15-те најневеројатни воени пронајдоци.

реклама

Чек дис аут

Што би се случило ако обична игла удри во Земјата со брзина на светлината?

Read more

Лавче истрчало среде пат во Србија

Read more

Ја изградил најтесната зграда во светот за да го блокира погледот кон море на брат му

Read more

Дали богатството на Инките спие на Островот на смртта?

Read more

Нови видеа

play_arrow

Што ако НАСА воопшто не постоеше?

Read more
play_arrow

Искрен трејлер за Barbie

Read more
play_arrow

Како би изгледала брзината на светлината на Земјата?

Read more
play_arrow
Девет проверени рецепти против мамурлак

9 проверени рецепти против мамурлак

Read more
play_arrow

Официјален трејлер за The Wonderful Story of Henry Sugar

Read more
play_arrow

Детали во Barbie што ги забележуваат само возрасните

Read more
play_arrow

Сè што е погрешно со My Big Fat Greek Wedding 2

Read more
play_arrow

Најсмешните возачки фејлови на неделата

Read more
play_arrow

Неверојатниот подем на фудбалската репрезентација на Јапонија

Read more
play_arrow

Зајков: Со Малта треба да одиграме одговорно

Read more
play_arrow

Како засекогаш да се ослободите од салото на стомакот?

Read more
play_arrow

Јунакот од Палермо: Знаеме против кого играме, Италија ќе сака да се реваншира

Read more