16-годишна пациентка на Инфективна во критична состојба поради компликации од морбили

Скопје, 3 мај 2019 (МИА) – Освен 16-годишната пациентка со церебрална парализа која има пневмонија како компликација од морбили и е на механичка вентилација на Универзитетската клиника за инфективни болести во критична состојба, уште едно дете и пет возрасни со компликации од морбили се во тешка состојба, информираат од оваа јавна здравствена установа.

Во изминатите 24 часа, како што посочуваат од Клиниката, биле прегледани тројца пациенти на возраст од 23, 25 и 38 години од Скопје со клиничка слика на морбили кои не се задржани за болничко лекување. Тројцата пациенти биле вакцинирани.

На Клиниката има 39 пациенти со морбили од кои 16 се деца и 23 возрасни.

реклама

Белград ќе оди под карантин, 272 заболени во еден ден во Србија

Read more

Неверојатна трансформација на спортист пред и по заразување со коронавирусот

Read more

Трите најмрзливи хороскопски знаци

Read more

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Read more

Хроника

Кривична пријава за скопјанец кој во камион превезувал 26 мигранти

Read more

МЗ бара итна истрага за маските со лажни сертификати за заштита од коронавирус

Read more

Опожарено возило во сопственост на Владата

Read more

Тетовец ранет по расправија со двајца жители на Лавце

Read more

Вести

Wizz Air: Обновени рутите од и до Македонија, достапни 34 дестинации

Читај повеќе

Вучиќ: Белград е жариште, нови мерки и казни до 6.000 динари

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

До средината на следната недела локално невреме со дожд, грмежи и ветер

Читај повеќе

Ќе се прави скрининг на новинари и медиумски работници за COVID-19

Читај повеќе

Кривична пријава за скопјанец кој во камион превезувал 26 мигранти

Читај повеќе

МЗ бара итна истрага за маските со лажни сертификати за заштита од коронавирус

Читај повеќе

Опожарено возило во сопственост на Владата

Читај повеќе

Заразените со COVID-19 во Хрватска нема да гласаат на изборите

Читај повеќе