18 деца до девет години дијагностицирани со COVID-19 во земјава

Скопје, 6 април 2020 (МИА) – Според статистиката на Институтот за јавно здравје, 18 деца до деветгодишна возраст се дијагностицирани со коронавирусот. 

Кај сите нив, клиничката слика е лесна и немало потреба од подолга хоспитализација, информира денеска министерот за здравство Венко Филипче, одговарајќи на новинарско прашање на редовната прес-конференција.

Министерот, меѓу останатото, информираше дека на Гинеколошко-акушерската клиника се тестираат сите кои имаат симптоми на коронавирусот.

-Постои целосно изолирана патека за родилките кои се позитивни на коронавирусот. Целосно се опремени лекарите и медицинските сестри, а се тестираат оние од персоналот кај кои има симптоми, рече Филипче.

Во однос на тоа дали има позитивни на коронавирусот во Инфективната клиника како резултат на зараза од техничарот кај кого е покажан позитивен тест на COVID-19 од таа болница, министерот рече дека сите тестови од колегите се негативни и оти се размислува дека заразата настанала надвор од работното место за што се прават епидемиолошки анкети. Информираше дека клиниката функционира нормално.

Прашан дали во Владата се размислува за кремирање на починатите од COVID-19, Филипче истакна дека за погребување на починатите постои соодветен протокол и нема ризик за присутните на чинот на погребување.

реклама

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

Познато од кои делови на Скопје се денешните новозаразени

Read more

Ќе се казнуваат угостителите, не гостите, во случај на непочитување на протоколите

Read more

Секси среда

Read more

Македонија

Американски и грчки воени авиони утре со прелет над Скопје ќе го поздрават членството на РСМ во НАТО

Read more

Советот за безбедност во сабота ќе одлучува за вонредната состојба

Read more

Над 130 лица во Штип ставени во изолација по контактите со заразените текстилни работнички

Read more

Нинџа: Лица во придружба на ќерката на Митко Чавков ми се закануваа денеска

Read more

Вести

Американски и грчки воени авиони утре со прелет над Скопје ќе го поздрават членството на РСМ во НАТО

Читај повеќе

Како дел од меѓународната програма за поддршка, NIVEA обезбедува донации на националните организации во Македонија

Читај повеќе

Советот за безбедност во сабота ќе одлучува за вонредната состојба

Читај повеќе

Над 130 лица во Штип ставени во изолација по контактите со заразените текстилни работнички

Читај повеќе

Кривичен суд Скопје донесе пресуди за 723 лица за непочитување на полицискиот час

Читај повеќе

Нинџа: Лица во придружба на ќерката на Митко Чавков ми се закануваа денеска

Читај повеќе

Во Скопје 24 новозаразени, најмногу од Сарај и од Бутел

Читај повеќе

Грција ќе објави листа на земји чии граѓани од 15 јуни ќе може слободно да патуваат во земјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Ќе се казнуваат угостителите, не гостите, во случај на непочитување на протоколите

Читај повеќе