18 години затвор за возачот кој на пешачки усмрти 11-годишно девојче

Велешанецот Ангелче Николов, кој на 17 декември минатата година на пешачки удри 11-годишно девојче кое почина на самото место, денеска во Основниот суд Велес доби единствена казна од 18 години.

Судијката Габриела Гајдова, која го водеше процесот, појасни дека судот смета дека осудениот може да го повтори делото поради што му ја продолжи мерката притвор сè до спроведување на казната затвор, во која му се засметува времето поминато во притвор.

Осудениот на 17 декември во 22:10 часот со голема брзина од 68 километри на час во алкохолизирана состојба ја удри на пешачки 11-годишната Магдалена, а нејзината мајка тешко ја повреди. Воедно 30-годишниот Николов, не застанал да им укаже помош туку побегнал со голема брзина и два дена се криеше од полицијата по што самиот се пријави.

Инаку полицијата на местото на настанот ги најде веднаш табличките од возилото што беше олеснителна околност на полицијата да трага по сторителот.

Судијката Габриела Гајдова изрекувајќи ја казната потенцира дека иако на првото рочиште Николов ја призна вината, во текот на целата истражна постапка не искажал вистинско каење и жалење за загубениот живот на 11-годишното девојче Магдалена, која беше единица на семејството на Емилија и Жарко Иванови, кои скршени од болка и денеска не беа во Основниот суд Велес.

Адвокатот на семејството на загинатото девојче Јанаки Митровски за новинарите кажа, дека е задоволен од пресудата и информира дека денеска до ОЈО поднеле кривична пријава и против трите лица кои вечерта на несреќата биле во автомобилот на Ангелче Николов и жителот на Превалец кој два дена го криел Николов од полицијата. Тој појасни дека има сведок кој кажува дека тие се вратиле на лице место на настанот и прашувале за девојчето.

реклама

Ослиќ – како влијае на организмот најпопуларната славска риба?

Read more

5 хороскопски парови кои ќе се заљубат во 2024 година

Read more

Прашање за ракија на британскиот „Милионер“ што само мама знае да го одговори

Read more

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Read more

Хроника

Адвокатот на Љупчо Палевски на распит во полициска станица

Read more

Приведен маж осомничен за убиство во Крива Паланка

Read more

Побарана екстрадиција на Палевски поради убиствата

Read more

Мажот кој го возел Палевски до Турција доби 48-часовен притвор

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Што потпишаа Путин и саудискиот принц Бин Салман?

Читај повеќе

Ковачки: Возилото со кое е киднапирана Вања 3 дена било на скопските улици, Спасовски да одговори зошто не е детектирано од Сејф сити

Читај повеќе

Кумашинот на Путин ја регистрира „Втора Украина“ во Србија

Читај повеќе

Httpool се ребрендира во Aleph за да го зајакне меѓународниот развој на огласувачите и брендовите

Читај повеќе

Промотивен пакет на ПроКредит Банка – Префрли плата и уживај во поволности цела година бесплатно

Читај повеќе

Американскиот Сенат блокира милијарди предвидени за Украина и Израел

Читај повеќе

Во нацистичка униформа „блесна“ жената задолжена за контрола на медиумите во Србија

Читај повеќе

Остриот пад на цената на нафтата го турна Волстрит

Читај повеќе

Почина Хуанита Кастро, противничка на комунизмот која соработуваше со ЦИА

Читај повеќе