18 новозаболени, 5 оздравени и 2 починати лица од COVID-19

На Клиниката за инфективни и фебрилни состојби во Скопје почина едно лице од Куманово на возраст од 73 години. Во својот стан во Кавадарци е пронајдено починато лице на возраст од 44 години, кај кого постмортем е земен брис и истиот вчера потврдил присуство на вирусот. Во денешната статистика е вметнат и пациентот кој вчера почина на пат кон болницата „8 Септември“, информираше министерот Филипче.

Од Клиниката за инфективни и фебрилни состојби во Скопје денеска се испишани 5 оздравени пациенти, кои по два негативни контролни бриса, во добра општа состојба заминуваат дома. На оваа Клиника примени се 4 нови пациенти, а во моментов се хоспитализирани вкупно 66 пациенти, од кои 7 пациенти се на механичка вентилација.

Во болницата „8 Септември“ примени се 4 нови суспектни пациенти на коронавирус. Вкупната бројка на позитивни и суспектни на COVID-19 во оваа болница е 26 пациенти, од кои 8 се во тешка состојба, а 3 пациенти се на респираторна машина.

Во болницата во Штип нема нови примени пациенти на болничко лекување. Во моментов се хоспитализирани 4 пациенти, од кои 1 пациент со средно –тешка клиничка слика со пневмонија и 3 стабилни.

Во болницата во Битола исто така нема прием на нови пациенти. Во моментов 4 пациенти кои се на хоспитален третман се стабилни.

Во изминатите 24 часа, регистрирани се 18 нови случаи, позитивни на коронавирусот. По градови: Скопје – 7, Куманово – 2, Прилеп – 4, Битола – 2, Кавадарци -1 (починатиот), Крушево – 1 и Кочани -1. Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти COVID-19 во нашата земја изнесува 617 лица.

Според местото на живеење, досега случаи на COVID-19 се регистрирани во:
Скопје – 261
Куманово - 130
Дебар – 49
Штип-20
Прилеп – 38
Тетово – 29
Струга – 28
Велес – 10
Битола – 8
Охрид – 3
Кавадарци - 3
Гостивар – 4
Гевглелија – 4
Струмица – 2
Крива Паланка-3
Радовиш - 4
Крушево – 3
Кочани – 18

Во изминатото деноноќие направени се 351 тест. Досега во земјата се направени 6.230 тестирања на COVID-19.

Денеска нема да се одржи редовната прес-конференција, но одделението за односи со јавност е отворено за сите новинарски прашања и истите ќе бидат одговорени во најкус можен рок.

реклама

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

Познато од кои делови на Скопје се денешните новозаразени

Read more

Секси среда

Read more

Во последен момент - Space X и НАСА го одложија историското лансирање на Falcon 9

Read more

Македонија

Продолжува да важи платеното породилно отсуство

Read more

Игротеките бараат помош од Владата и датум за нивно повторно отворање

Read more

Утре без струја дел од корисниците во Аеродром, Кисела Вода, Чаир и Центар

Read more

МТСП: Парична помош за сите невработени кои имале прекин на работен однос во периодот од 11 март до 30 април

Read more

Вести

Продолжува да важи платеното породилно отсуство

Читај повеќе

Како ќе се отвораат границите низ Европа и кога?

Читај повеќе

Игротеките бараат помош од Владата и датум за нивно повторно отворање

Читај повеќе

Утре без струја дел од корисниците во Аеродром, Кисела Вода, Чаир и Центар

Читај повеќе

МТСП: Парична помош за сите невработени кои имале прекин на работен однос во периодот од 11 март до 30 април

Читај повеќе
  • play_arrow

Филипче: Само заедно можеме да ја надминеме оваа состојба

Читај повеќе

Меркел: Европа да преземе поголема одговорност во светот

Читај повеќе

Трамп подготвува декрет за социјалните мрежи

Читај повеќе

Кафулињата и рестораните почнуваат со работа, дозволено максимум четири лица на една маса

Читај повеќе